V šumavských nádržích žijí pstruzi, střevle i mřenky

15. listopad 2021

Uměle vytvořené nádrže na Šumavě, zvláště ty, které ještě stále zadržují vodu, patří k vyhledávaným cílům návštěvníků národního parku. Jedním z nejznámějších je Žďárecké jezírko nedaleko Knížecích plání a také Tokaniště, které leží mezi Bučinou a Knížecími Pláněmi.

Nádrž Tokaniště je schovaná v lese nedaleko asfaltové cesty vedoucí z Knížecích Plání do Borových Lad. Jedná se poměrně velkou nádrž – rozkládá se na ploše větší než čtvrt hektaru, kterou na Vltavském potoce v polovině 19. století vybudovali schwarzenberští lesníci. Využívala se ještě poměrně nedávno. „Byla využívána extenzivně, protože na Borových Ladech je naše rybí líheň a tak byla určena pro chov základního hejna pstruhů, kteří se využívali pro vytírání. Ale není to hlídaná nádrž. Může se sem dostat vydra nebo volavky a ti si samozřejmě rádi pochutnají na pstruzích. Takže to není úplně ideální prostředí pro využití rybí líhně. Lepší jsou hlídané rybníčky, které jsou přímo v areálu," vysvětluje bioložka Správy Národního parku Šumava Eva Zelenková.

Přesto ale ryby v nádrži Tokaniště stále žijí, především pstruzi. Ve Ždáreckém jezírku, které leží na zelené turistické trase, tzv. Jelení stezce propojující Knížecí Pláně a Strážný, žijí nejen pstruzi, ale také střevle potoční nebo mřenky, ale nejen tyto ryby.

„Samozřejmě, jako v každé jiné stojaté vodě jsou tam larvy šídel, nějakých vážek, vodního hmyzu, různých vodních brouků, kteří stabilně žijí na dně, tedy tzv. zoobentos a vlastně zooplankton také. To znamená ty úplně nejmrňavější tvorečkové, kteří žijou ve vodním sloupci a tak se různě požírají. Samozřejmě se tam vyskytují řasy a sinice, kterých je tam relativně dost. A v létě to můžete poznat díky tzv. vegetačnímu zákalu," dodává Eva Zelenková.

Vegetační zákal, zelenavé zabarvení vody ale můžete pozorovat i v některých ledovcových jezerech, například v Plešném jezeru. Tedy jednoduše řečeno, ani tak vysoko položená ledovcová jezera nejsou až tak průzračná, jak si mnozí myslí.

autor: Jan Dvořák | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...