V roli Evíka jsem viděl Jarku Kretschmerovou hned, říká režisér trilogie Slunce, seno Zdeněk Troška
Herečka Jaroslava Kretschmerová je známá bravurními výkony v bláznivých rolích. „Nejdřív jsem měl herečku, a až potom roli,“ říká Zdeněk Troška.
Než se jejich cesty potkaly, musel Zdeněk Troška překonat několik překážek. Odmala tvrdil, že chce být filmový režisér, ale doma se to nesetkávalo s nadšením, spíš naopak. Vyrůstal na vesnici v Hošticích a filmové řemeslo bylo spojováno s neřestí. „Rodiče chtěli, abych byl normální prodavač nebo automechanik. A babička se čílila ‚Tak ty chceš na filmovou školu? Do toho čubčince? Tam se furt spolu někdo válí v posteli, to bych ti musela nohy přerazit.‘ Druhá babička zase chtěla, abych byl knězem.“
Jako dítě miloval návštěvy kina, které bylo v Hošticích na faře. Film pro něj byla magie. „Největší trest byl, když bych nešel do kina, tenkrát se říkalo do biografu. Tak jsem byl nejhodnější dítě – já si četl, miloval jsem školu a paní učitelku Homolkovou.“
Jaroslava Kretschmerová to měla o poznání snazší. Vyrůstala v múzickém prostředí, tatínek chodil do divadla a brával ji s sebou. Tam už nasávala uměleckého ducha. Maminka byla operní pěvkyně, babička působila v Národním divadle. A její vrozený temperament jí nahrával. Kromě angažmá v divadle Ypsilon si zahrála ve filmu režisérky Věry Chytilové Kalamita. Zdeňkovi Troškovi se v něm velmi líbila a pro roli Evíka ji oslovil ještě dřív, než měl napsaný scénář.
Trilogie Slunce, seno…
V hlavě se mu rodil nápad a věděl, že v jeho filmu bude hrát Helena Růžičková a Jaroslava Kretschmerová. „To byly dva případy, kdy jsem měl nejdříve herečku, a teprve potom roli,“ usmívá se režisér. Jaroslava na tu dobu vzpomíná velmi ráda: „To ani nebyla práce, v hasičárně jsme měli kostymérnu a maskérnu, pak jsme přeběhli přes zelený park do té mojí hoštické kanceláře. Tam byl Zdeněk, popsal nám, o čem ta scéna bude, a šlo to jak po másle.“
Jejím hereckým partnerem byl Jiří Lábus a ve druhém díle Slunce, seno a pár facek mu nebyla schopná ten políček vlepit. „Víte, co mi řekl? ‚Četla jsi scénář? Dostalas zaplaceno? Tak bij!‘ Takže takhle mě povzbudili.“
Závěrečná fackovací scéna se točila tři dny. „Facky tam šly natvrdo a Helena Růžičková to uměla. Vzpomeňte si na Blaženu, jak spadla i s tím lavorem, nebo na malýho Jirku, jak mu jí vlepila,“ vypráví Jaroslava.
Je známo, že v trilogii hrálo celé příbuzenstvo Zdeňka Trošky. Jeho otec hrál Konopníka, víte, koho si zahrála jeho maminka? A která významná herečka měla hrát původně Kelišku? Povídání bylo víc než veselé, místy až prostořeké. Poslechněte si v rozhovoru ve Slavných dvojicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka