V Nejdku a Kraslicích mají skončit pobočky úřadu práce, starostové se brání
Postupné zrušení 83 hlavně malých poboček úřadu práce, které v pondělí avizovalo jeho generální ředitelství, by se v Karlovarském kraji mělo dotknout dvou měst. Pro některé obyvatele bude velkou komplikací.
V Nejdku je uzavření pobočky úřadu práce podle starostky Ludmily Vocelkové z hnutí ANO dalším nežádoucím zrušením služby státu obyvatelům. Stejně se vyjádřil kraslický starosta Jan Šimek (nez.) a doplnil, že v obou městech funguje úřad práce ve značně omezeném režimu už nyní a jeho úplné uzavření bude pro klienty velkou komplikací.
„Od loňského června, kdy se pobočka úřadu práce přestěhovala do městských prostor na poliklinice, za které město dokonce nepožaduje žádný nájem, má otevřeno pouze ve čtvrtek. Navíc funguje jen jako živá podatelna, kam dojíždí pracovnice z Karlových Varů, která přijímá od klientů žádosti. Ty ale nezpracovává a často tam navíc takto úřaduje i pracovnice, která má na starosti jen jednu konkrétní agendu, a s ostatními není lidem bohužel ani schopna poradit,“ řekla k nynějšímu režimu nejdecké pobočky Vocelková. Starostka, která je od 1. listopadu i krajskou radní pro sociální věci, už o této situaci informovala hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO).
Města jsou proti zániku
V Karlovarském kraji žije zhruba 295.000 obyvatel. Podle posledních údajů zveřejněných úřadem práce v říjnu, je v kraji nezaměstnanost 4,6 procenta. Uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let je zhruba 9000. „S městem to loni ani nyní nikdo nepředjednal. Byli jsme proti omezení a jsme i proti uzavření pobočky,“ řekla Vocelková.
Většina klientů úřadu práce podle ní nemá potřebných zhruba 120 korun na to, aby se na nejbližší pobočku do Karlových Varů dopravili. „A také jsou to často lidé omezení nějakým způsobem na svéprávnosti, kterým například s žádostmi pomáhají pracovnice sociálního odboru města. A ty nemají kapacitu jezdit s našimi občany do Karlových Varů,“ dodala.
„V Kraslicích je minimální nezaměstnanost, byť velká část obyvatel pracuje v nedalekém Německu. Firmy, které na území města působí, mají problém s náborem kvalitních pracovníků. S tím pracovní úřad částečně pomáhal. Jinak jej zde ale navštěvují většinou ti, kteří pracovat ani nechtějí. Jeho zrušení nepotěší ani soukromníka, který mu pronajímá prostory. Už tak má v objektu více než polovinu kapacity prázdnou,“ uvedl Šimek.
Zaměstnanci se přesunou, propouštění podle úřadu nehrozí
V 83 pobočkách vybraných v rámci takzvané racionalizace pracuje 403 zaměstnanců, z nich je podle informací úřadu práce 12 vedeno na pobočkách v Nejdku a Kraslicích. S rušením poboček nemá být spojeno omezení služeb, ale naopak jejich zkvalitnění a zajištění bezpečnosti pracovníků.
Zaměstnanci by neměli být propouštěni, ale plánuje se jejich přesunutí. Chystanou optimalizaci sítě poboček pracovních úřadů oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) loni v létě. Uvedl tehdy, že je plánované rušení pracovišť možné díky digitalizaci a už se kvůli němu zastavil nábor nových pracovníků. Přeměna se měla uskutečnit do dvou let, sdělil mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Michal Kovařík.
Úřad práce má v zemi 369 pracovišť v 256 městech a obcích. Podle takzvané systematizace je v něm od července 9837 služebních a 647 pracovních míst.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Nedůvodné privilegování.' Nejvyšší soud chce kvůli námitkám Dbalého vyjasnit postihy za korupci
-
Odvolání za podpis miliardového kontraktu: exředitel Diama v podniku zůstal, pochybení i po letech odmítá
-
Tanky, Keňa, sociální sítě. Neshody mezi Řehkou a Černochovou pokračují, nepoškozuje to armádu?
-
Izraelské kroky v Sýrii mohou zvýšit riziko konfliktu. Rozšíření osad na Golanech je dalším zdrojem napětí