V Karlových Varech končí oprava Goethovy vyhlídky
Opravy Goethovy rozhledny v Karlových Varech jsou téměř u konce. Po rekonstrukci je příjezdová cesta i zdivo historické stavby. Ta se vrací ke svému původnímu vzhledu. Rekonstrukce ikonické stavby lázeňského města si vyžádala téměř 40 milionů korun.
Předmětem prací byla komplexní stavební obnova objektu od zdiva, povrchů, krovů, střešních krytin a okapů, podlah, nosných konstrukcí, nové instalace a rozvody až po stavební výplně – okna, dveře apod.
Že se tato historická stavba vůbec opravila, považují někteří odborníci za zázrak. Dlouhé roky totiž nikdo nedokázal říci, jestli k rekonstrukci dojde a to kvůli vysokým nákladům na opravy.
Goethova vyhlídka byla s určitými přestávkami uzavřena od roku 2006. Do pronájmu ji získalo několik zájemců, většina z nich ale neplnila nájemní smlouvu. Město ji pak následně vypovědělo. V roce 2009 dokonce magistrát uvažoval o prodeji rozhledny. K tomu ale nakonec nedošlo. A na jaře se tato dominanta města otevře veřejnosti.
Přízemí opravené rozhledny je upraveno na víceúčelový prostor, kde je možné pořádat kulturní a společenské akce, kde může také vzniknout galerie a informační služba pro návštěvníky. Suterén tvoří toalety pro návštěvníky a skladové prostory. V patře se nachází salonek a kancelář, nad ním pak schodiště na rozhledovou terasu a do věžičky. Zvláštností stavby je centrální železné táhlo vedené z hlavní přízemní klenby do spřažených cihelných a železných nosníků.
Objekt bude spravovat městská příspěvková organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary, která má už zkušenosti s jiným obnoveným lesním výletním místem – areálem Sv. Linharta.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nejvyšší soud odmítl Feriho dovolání. Exposlanec si odpykává tříletý trest za znásilnění
-
‚Nedůvodné privilegování.‘ Nejvyšší soud chce kvůli námitkám Dbalého vyjasnit postihy za korupci
-
Odvolání za podpis miliardového kontraktu: exředitel Diama v podniku zůstal, pochybení i po letech odmítá
-
Nejhorší případy končily smrtí. Škole šlo ale hlavně o pověst, popisují zakladatelé projektu proti šikaně