V Jakubově na Karlovarsku začala demolice části poškozené porcelánky

27. září 2022 12:05

V Jakubově na Karlovarsku začala demolice budovy v areálu bývalé porcelánky. Zdevastovaný objekt, který je v soukromém vlastnictví, se v červenci částečně sesunul a zablokoval hlavní příjezdovou komunikaci.

Trasa je kvůli havarijnímu stavu budovy stále uzavřená. Práce by měly být hotové do konce týdne, poté se provoz obnoví. Z třípodlažní budovy se v polovině července zřítila část jedné zdi a střechy. Sutiny zablokovaly místní komunikaci. V tu dobu poblíž ani uvnitř objektu nikdo nebyl. Přivolaný statik zjistil, že je budova v havarijním stavu a bude třeba částečná demolice.

Demolice části bývalé porcelánky v Jakubově

Demoliční firma nyní bourá ty části budovy, které jsou nejpoškozenější, a hrozil by další sesuv. „Jedná se o horní patro, začátek budovy k prvnímu svodu. A pak horní římsa z další části, která také vykazuje rizikový stav. A samozřejmě sejmutí střechy, což je asi nejkomplikovanější, protože se musí v rámci možností vytřídit eternit a dát dolů," řekl Aleš Lábík, starosta Kyselky, pod kterou Jakubov spadá.

Objekt po privatizaci několikrát střídal majitele. Nyní patří občanovi z Ukrajiny, trvalé bydliště má v Oděse. Podle starosty se ho ale dosud nepodařilo zkontaktovat. Demolici, která bude stát odhadem 500.000 korun bez DPH, proto musí nejprve uhradit Kyselka.

Podle starosty je to pro devatenáctimilionový rozpočet velká zátěž. Obrátit se chce i na výpomoc kraje. „V zákoně je psáno, že stavební úřad, který má na starosti toto území, ho musí zabezpečit. Následně se to řeší občansko-právní cestou, kdy budeme vymáhat náklady po vlastníkovi,“ dodal Labík.

Otevřít silnici chce obec ihned po konci demolice. Dosud musí řidiči využívat objízdnou trasu přes pole. Pro nákladní auta je ale cesta nevhodná, což komplikuje zásobování. Chodci využívali cestu přes soukromé pozemky.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio