V Bečově nad Teplou praskla kamenná zeď. Hlavní příjezdová cesta do města je uzavřená

Správa státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou řeší mimořádnou událost. V jedné z hradebních zdí se objevila trhlina a uvolněné kamenné kvádry začaly ohrožovat přilehlou ulici Pod zámkem, hlavní příjezdovou komunikaci do centra města. Přivolaný statik nechal silnici okamžitě uzavřít.

Praskliny se objevily v kamenné zdi, která sousedí s protipožární nádrží, hasiči k ní mají v současné době mimořádně zhoršený přístup. Uzavření ulice Pod zámkem znamená pro celý Bečov nepříjemné komplikace. Do centra města se teď motoristé dostanou pouze od železniční stanice. V úzké ulici ale dopravu kvůli bezpečnosti řídí semafory.

K uvolnění kamenů z popraskané hradní zdi došlo v noci a podle kastelána Tomáše Wizovského havárii pravděpodobně způsobila voda prosakující do zdi a následně velké změny počasí, kdy se oblevy střídaly s teplotami hluboko pod nulou: „Památka jakou je státní hrad a zámek Bečov nad Teplou má samozřejmě mnoho statických problémů a zdí. V tomto místě jsme ale problém neočekávali.“

Podle kastelána správa hradu na odstranění havárie spolupracuje s místní radnicí, statikem, specializovanou firmou a stavebním úřadem v Toužimi. Základní a sanační práce na poškozené zdi mají skončit v polovině února. Finální opravy musí skončit na jaře, ještě před začátkem nové turistické sezóny.

Více v reportáži:

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio