Užitečné omezení

17. duben 2008

Horní Slavkov na Sokolovsku zřejmě brzy vstoupí do stále početnějšího neoficiálního svazku měst, na jejichž území platí částečná prohibice. Tamní radnice posílá vyhlášku zakazující pití alkoholu na některých veřejných místech k posouzení zastupitelům, kteří se jejím textem budou zabývat v pondělí odpoledne na svém třetím mimořádném zasedání. Poznámku na toto téma připravil Lubomír Stejskal.

Té výtce se těžko vyhneme. Totiž, že každé omezující opatření vrchnosti ve vztahu k občanům je poněkud problematické. Na jedné straně slyšíme z úst nejvyšších představitelů země - a nejen té naší - o posvátnosti a nedotknutelnosti hodnoty zvané svoboda, na druhé straně máme oprávněný pocit, že nepřehledné množství zákonů, předpisů, vyhlášek, nařízení a všemožných místních úprav prostor naší svobody stále více omezuje. A klade na naše bedra další a další povinnosti. Pokud zastupitelé v Horním Slavkově v pondělí vyhlášku o místně omezené prohibici schválí, budou se muset občané města i jeho návštěvníci smířit s tím, že ne všude bude napříště možné veřejně konzumovat alkoholické nápoje. K navrhovaným zapovězeným místům patří stará část města či okolí škol, kulturního domu a některých obchodů.

Je ale takovéto omezení lidské svobody v principu správné? Samozřejmě že ano. Zklamání a deziluzi mohou kromě notorických alkoholiků pocítit pouze ti, kdo uvěřili propagandistickým řečem některých politiků o právu na téměř absolutní svobodu. Ta ovšem existuje nanejvýš na předvolebních billboardech, protože praktický život funguje poněkud jinak. Praktický život, to je každodenní řešení dilemat a hledání kompromisů, často mezi větším a menším zlem. V případě Horního Slavkova je na pořadu dne otázka, v jakém prostředí lidé chtějí žít - a co dostane přednost. Zda svoboda opíjet se na veřejnosti, tam kde koho právě napadne, se všemi z toho vyplývajícími negativními důsledky, anebo právo obyvatel na trochu kultivovanější prostředí alespoň někde v jejich městě. Jinak řečeno: má si většina obyvatel nechat donekonečna líbit nechutné excesy naprosté menšiny?

pití piva

Radnice v Horním Slavkově správně rozhodla, že v zájmu města je vyjít vstříc vůli většiny občanů. Jistěže za cenu nezbytného plošného omezení pro všechny, neboť ve společnosti před zákonem si rovných občanů to ani jinak nejde. Je to koneckonců i v souladu se zdravým rozumem. Kdo nechce, aby se v okolí škol a obchodů vyskytovala přiopilá individua, sám se přece dobrovolně podrobí pravidlu zakazujícímu před těmito školami a obchody alkohol veřejně konzumovat.

Horní Slavkov
autor: Lubomír Stejskal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.