Úterní Noční linka: Boj s prachovkou – tradice, nebo nutné zlo?

3. prosinec 2024

Vánoční úklid má pro mnoho lidí zvláštní místo v předvánočním shonu. Zatímco pro někoho je to neodmyslitelný rituál spojený s přípravami na svátky, pro jiného je to stresující povinnost, která spíše zatěžuje.

Zatímco dříve byl úklid spojený s tradičními kroky jako voskování podlah, drhnutí kachlových kamen nebo pečlivé umývání oken, dnes je stále více lidí připraveno přehodnotit význam takového úsilí.

Co znamená vánoční úklid pro vás? Je to stresující povinnost, která spíše odvádí pozornost od skutečného kouzla Vánoc? Je to pro vás tradice nebo spíše nutné zlo? Jaké vánoční přípravy považujete za nezbytné pro vytvoření té pravé vánoční atmosféry? Jak si poradíte s předvánočním stresem a tlakem, který často přichází s úklidem?

Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište do webového formuláře níže. K dispozici je také e-mail linka@rozhlas.cz.

Roman|Dobrý den, ja na vánoce uklízím asi týden před Štědrým dnem. Výdajů koberce vyperu záclony a ubrusy. Nejhorší je ale čištění televize protože vylestit ji tak aby na ni nebyli nějaké fleky nebo tak něco je složité. Při uklízení poslouchám vánoční písničky.
Michal Sedlák z Myšlína|Dobrý večer. Jako malý jsem vymyslel obdobu desatera, a jedno z přikázání znělo: „hleď na pořádek v domě, hleď na pořádek v duši“. Vánoční úklid je ale praktika, kterou nepěstuji. Uklízím po celý rok. Skromná domácnost o jedné osobě se udržuje velice snadno. Zásadní je pro mě celková pohledová harmonie, ta mi vnáší klid do duše. Hledím, aby rohy zůstávaly prázdné a čisté. Nemám zálibu v drobných dekoracích, takzvaných „lapačích prachu“. Záleží mi na tom, aby návštěva nikdy nespatřila sušák na prádlo, žehlicí prkno nebo smeták. Můj domov nezažil větších změn desítky let. A tak když už mu nedopřeju nový háv, dbám aspoň o ten starý. Dobrou noc. Michal, ročník 1984
frantisek svaricek| DOBRÝ VEČER P.JARUŠKO A POSL.N.L. U NÁS JE TO JAKO KDYBY MĚLY BYT SVÁTKY KAŽDÝ TÝDEN.PŘÁL BYCH VÁM MÍT V BARÁKU PROFESIONÁLNI UKLÍZEČKU,JAKO JE TO U NÁS, NEŽ JDE VE ČTYŘI HODINY ODPOLEDNE DO PRÁCE TAK UKLÍZI,PŘÍJDE V JEDNU PO PŮLNOCI UKLÍZI,JÁ JSEM JI KOUPIL ŠPECIÉLNI GUMOVÉ,SVÍTICI KLEKÁTKO,ABY JI NEBOLELY KOLENA A ABY NA TO LÉPE VIDĚLA,PŘESTO JI MUSIM ČASTO PŘEKRAČOVAT ABYCH JU NEZAŠLÁPL,A TO JE I PO NOČNI LINCE,KDY JDU SPÁT. NĚKDY MĚ UPOZORNUJE NA TO ŽE JE PODLAHA MOKRÁ AT NESPADNU,PROTOŽE NĚKDE MÁME DLAŽBU,NEBO PLOVOUCI PODLAHU.ASI JE TO PROTO ŽE ONA UŽ JE PÁNEM SVÉHO DOMU,A ONA CHCE MÍT VŠECHNO ŠPÍGL NÍGL.FRANTIŠEK Z ŽIDLOCHOVIC.
Sylva|Hezký večer. Vzpomínám si na časy kde se největší rychlostí před svátky uklízelo, chystalo, všude přítomná nervozita a únava kazily kouzlo Vánoc. Tentokrát jsem se rozhodla jinak. S rodinou jsem se domluvila že přijdu ještě před svátky. Je to pořád lepší, než když je nás tam 8 - 9, atmosféra sice fajn ale ne klidná, dárky pod stromečkem by se daly přehazovat lopatou a ty skromnější ode mne zaniknou v davu. Ale je to moc formální, tomu se už vyhýbám. Kamarád většinou tráví Štědrý den u mě, kde má možnost předvést své kuchařské umění, jenže já už potřebuji dietněji a hlavně bez cukru! Ten mi nesvědčí, byť by bylo cukroví nejluxusnější. Takže mu po večeři udělám nepečený moučník...ale o tom dnešní Linka není. Mám takové tušení že Štědrý den bude chtít kamarád trávit jinde a řekl by mi to až na poslední chvíli, proto jsem se rozhodla udělat si doma "Štědrý den" ve dvou už o 14 dní dříve, tedy na Mikuláše. Žádné velké fronty v obchodě, ÚKLID bude jen takový abychom se oba cítili dobře, všechny zbytečnosti poschovávané, na stole nový ubrus s větvičkou a svíčkou a hotovo. Ježíšek není hygienická kontrola a jistě to stihne... A BUDU MÍT PAK VOLNO a můžu se do konce roku věnovat svým koníčkům!