Úspěch či neúspěch hledejte na hraně žiletky. I o tom sport je, říká bývalý olympionik Martin Doktor
Během své kariéry vyhrál vše, co se vyhrát dalo. Do paměti se vryl v roce 1996, kdy na olympijských hrách v Atlantě vybojoval dvě zlaté medaile v kanoistice. Jak hodnotí nedávné olympijské hry v Paříži?
Martin Doktor dnes působí jako sportovní ředitel a šéf olympijských výprav. Proběhlé hry v Paříži hodnotí jako velmi povedené. „Za mě nejlepší, co jsem kdy zažil. Počet medailí sice nevyšel, ale podle mnoha dalších kritérií to vyšlo. Ale i z hlediska počtu medailí jsem relativně spokojen, v celkovém hodnocení jsme skončili docela vysoko a nechali za sebou jindy úspěšnější země jako Polsko nebo Jamajku.“
Některým sportovcům utekla medaile jen o kousíček. „Pořád ale říkám, že čtvrtý místo je o hodně lepší než pátý. Je to hodně citlivé, ale jde o to se od toho odpoutat. Sám jsem to ve své kariéře zažil na Mistrovství světa v Mexiku. To jsem ještě žádnou medaili neměl a tahle mi unikla o 4 tisíciny. Při té rychlosti to znamenalo jeden a půl centimetru,“ vzpomíná olympijský vítěz z Atlanty. „Zamrzí to, ale určitě je to lepší než skončit pátý. Rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem můžete hledat na hraně žiletky. A o tom ten sport je.“
Překvapiví vítězové
Nejvíc ho na olympiádě v Paříži překvapili kordisté. Věděl, že se můžou probojovat daleko, ale na medaili nikdo nepomyslel. „Když bojovali s Francouzi o třetí místo, tak myslím, že v hale mnoho optimistů v naši výhru nebylo. Atmosféra a emoce byly silný. To byl jeden z mých největších zážitků.“ Také je rád za dvě medaile v jeho disciplíně, kanoistice a kajaku, kde Josef Dostál a Martin Fuksa vybojovali zlaté medaile. „Tady jsme medaili trochu očekávali, ale že bude zlatá, to byla velká radost.“
V Paříží bojují i paralympici. Italský paralympijský veslař přišel o medaili, když mu v lodi našli mobil. „Jestli je to v pravidlech, nedá se nic dělat, mít ho neměl. V našem sportu zase třeba loď musí mít požadovanou hmotnost. Když loď zváží po závodě a bude mít o 10 deka míň, tak nazdar a diskvalifikují vás. Takže třeba tohle jsem si hodně hlídal. Nechcete celý rok dřít, a pak být vyhozen kvůli několika dekům.“
Olympijská módní kolekce
Vlnu emocí vyvolala olympijská kolekce od návrháře Jana Černého. „Byl jsem u toho, když se dávala dohromady. Nástupová kolekce je jen na nástup, mě spíš zajímalo volnočasové oblečení, které tam potom sportovci nosí po dobu celého svého pobytu.“
Podle něj se většině sportovcům líbila. „Kritici na sociálních sítích jsou mi ukradený. Jsem spokojenej, že sportovní část kolekce byla v pohodě a v souladu s našimi barvami a kladně byly hodnocené i materiály.“
Jak jemu osobně se líbila nástupová kolekce? Co říkal na zahajovací ceremoniál? Hodně se řešila bezpečnost. Cítil se tam bezpečně? Jak vzpomíná na trénování se svým otcem? Řeší už přípravy na další olympiádu? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka