Unikátní výšivky z rybích šupin Ludmily Dominové
Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou je žena několikera řemesel: lidová umělkyně, restaurátorka textilu, znalkyně jihočeského národopisu, sběratelka a především jedna z posledních žen u nás, která ovládá starodávné vyšívání rybími šupinami.
S oblibou říkává, že vztah k vodě a tudíž i k rybám a jejich šupinám má v genech. Její rod pochází po babičce ze Zlivi a rybniční pytláci Karhoulové, o nichž psal Karel Klostermann, jsou její předkové.
Šupinami paní Ludmila zdobí oblečení a vyrábí z nich šperky, kabelky, jehelníčky i betlémy. A samozřejmě jimi vyšívá krásné jihočeské kroje. Zájem má o ně celý svět a věci pošité rybími šupinami z dílny paní Dominové putovaly do Francie, Německa, Rakouska, Mexika a USA.
Znalosti předává svým nástupcům včetně své vnučky a za vyšívání rybími šupinami dostala od Ministerstva kultury ČR titul „Nositelka tradice lidového řemesla“. Jak se s rybími šupinami pracuje si poslechněte v reportáži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.