Uběhlo 880 let od příchodu cisterciáků do Plas, klášter se návštěvníkům otevře v dubnu

27. březen 2025 11:35

Největší audioportál na českém internetu

Mnišská roucha v klášteře v Plasích | Foto: Martina Klímová, Český rozhlas

V klášteře je k vidění například šatna a v ní se veřejnosti představují mnišské hábity. Poslechněte si víc

Mniši z cisterciáckého řádu přišli do Plas přesně před 880 lety. Klášter, v němž žili a působili, si teď mohou prohlédnout návštěvníci.

Přesně před 880 lety (asi 25. března v roce 1145) přišli do Plas cisterciáčtí mniši, postavili tam klášter a začali kultivovat okolní krajinu. Zůstali tam do doby, než klášter v roce 1785 zrušil císař Josef II. Pozůstatek jejich činnosti ale můžeme obdivovat dodnes.

„Klášter stojí na vodě. Cisterciáci obecně byli řádem, který uměl fantasticky nakládat s vodou. Vznikl tu unikátní systém založený na dubových pilotách, který návštěvníci uvidí během speciálních prohlídek,“ prozrazuje kastelán kláštera Pavel Duchoň.

V klášteře je k vidění například také šatna a v ní se veřejnosti představují mnišské hábity. Jedná se o bílé kutny – cisterciáci byli známí jako bílí mniši. V Plasích se dochoval také billiardový salón, kde se mniši bavili během osobního volna. A najdeme zde i vězení. To bylo ale dle dostupných záznamů využito pouze jednou, pro dva mnichy, již chtěli zavraždit opata.

„V Plasích v době barokní vznikla poměrně slavná lékárna, v níž se vyráběl prášek na zažívací potíže,“ uvádí místní průvodkyně Monika Tuková. „Nejen pro svou sladkou chuť se stal fenoménem po celé Evropě a jeho výroba skončila až se zrušením kláštera. Bohužel se zatím nenašel recept, takže nevíme, z jakých se skládal ingrediencí.“

Co měli mniši na jídelníčku? Poslechněte si

Klášter můžete letos navštívit od 5. dubna. Už teď si lze zajistit lístky na prohlídku vodního systému.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.