UB 40: Falling In Love With You (I Can't Help)

20. červen 2024

Narodili se v britském městě Birmingham a byli to prostě kamarádi ze školy. Měli společnou zálibu, hudbu, a tak se začali scházet a naučili se pár písní. Jejich první vystoupení se konalo na oslavě kamarádových narozenin. A jak šel čas a příležitosti, jejich hudba zrála a dnes jsou nejúspěšnější reggae skupinou všech dob. Jmenují se UB 40.

Poslechněte si píseň, jejíž kořeny sahají až do roku 1784. Napsali ji dva Francouzi, Jean Paul Égide Martini a Jean Pierre Claris de Florian, jmenuje se "Plaisir d'amour". Píseň byla velmi úspěšná už tenkrát a během let byla různě upravována. Na jejích základech vznikla například i nová verze i pro Elvise Presleyho, byla použita ve filmu „Modrá Havaj“, psal se rok 1961.

A přichází rok 1993 a britská reggae skupina UB 40 s ní vítězí na mnoha světových kolbištích, byla první ve Spojených státech, v Austrálii, ve Velké Británii a v dalších státech světa. UB 40, pojmenovaní podle britského formuláře pro žádost o podporu v nezaměstnanosti, se zformovali v roce 1978 v Birminghamu. Proslavili se díky svému jedinečnému zvuku, který kombinuje reggae, pop a rock. UB 40 se stali jednou z nejúspěšnějších reggae kapel všech dob a jejich hudba stále inspiruje nové generace posluchačů. Jsou vůbec nejúspěšnější reggae skupinou všech dob co se týče počtu prodaných nahrávek, celkově prodali okolo 55 milionů kopií.

Pokud jste ještě neslyšeli píseň "Falling In Love With You"v jejich podání, rozhodně si ji poslechněte, je to skutečný hudební klenot a dodnes je oblíbenou skladbou na svatbách a romantických setkáních. Zpívá se v ní „některé věci jsou předurčeny. Vezmi mne za ruku, vezmi si i celý můj život. Protože já si nemohu pomoci. Zamiloval jsem se do Tebe“.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio