Toxické kaly z Ostravska se už rok zpracovávají ve Vřesové na Sokolovsku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vřesová leží na úpatí Krušných hor, které tvoří husté lesy. Velkou část okolí obce ale tvoří hnědouhelné výsypky. Cestu do spleti potrubí a nezpevněných cest zakazují nápisy a dopravní značky. Kdo se v areálu ocitne bez povolení, bez milosti ho vykážou

Převoz ekologické zátěže přes celou republiku a její likvidace na západě Čech před rokem zneklidnily část místních obyvatel. Nelíbil se jim hlavně nedostatek informací.

Vřesovou u Sokolova, v blízkosti rozsáhlého průmyslového areálu, tvoří pět oprýskaných panelových domů. Jejich obyvatelé se přesně před rokem dozvěděli, že se nedaleko jejich bydliště začínají zpracovávat toxické odpady z Ostravska.

Je to právě zpracovatelský závod Sokolovské uhelné, který Vřesové dominuje: plynárna, teplárna, paroplynová elektrárna nebo nově vybudované centrum pro zpracování odpadů z Karlovarského kraje. Teplo odsud míří do Karlových Varů, Chodova a Nového Sedla

„Kdyby spolu lidé více mluvili, tak si myslím, že by to tak vůbec nemuselo být. Bylo zbytečné zlo kvůli tomu,“ vzpomíná paní Anna na chvíle, kdy se poprvé dozvěděla o záměru likvidovat kaly z Ostravska nedaleko jejího bydliště. Nadšená nebyla. Dnes ale tvrdí, že si žádného zhoršení životního prostředí nevšimla. Totéž tvrdí i zástupci Sokolovské uhelné.

„Kontrolním měřením nebyl zjištěn žádný negativní vliv na životní prostředí. Nebyly zjištěny žádné rozdíly od běžného provozování kombinátů na Vřesové,“ řekl Stanislav Kapr hlavní inženýr zpracovatelského závodu těžařské firmy, kterou teď kvůli kalům pravidelně kontroluje Český inspektorát životního prostředí.

Sokolovská uhelná upravenou surovinu využívá k pohonu paroplynové elektrárny

„Začali jsme se zpracováním tohoto odpadu v dubnu v roce 2018. Do dneška jsme zpracovali necelých 18 tisíc tun,“ dodal inženýr. Zpracovávání probíhá pomocí unikátní technologie, která ostravské kaly mění na energetický plyn a škváru. „Já osobně si myslím, že v současné době lidé ani nevědí, že odpad likvidujeme prakticky 24 hodin denně a nic se tu nemění,“ řekl ředitel společnosti Sokolovská uhelná František Štěpánek.

Likvidace odpadů na Vřesové své odpůrce ale stále má. Patří mezi ně například Jan Onak, starosta blízké obce Josefov. Ten s likvidací odpadů v regionu před rokem zásadně nesouhlasil: „Můj názor je pořád stále konzistentní. Myslím si, že to zplynování ostravských kalů by tady být nemělo. Sice měření ukazují, že je vše v pořádku, ale jedná se o nebezpečný odpad, který se vozí přes celou republiku a to mi vadí.“