Tony Brych

10. březen 2020

Počasí nám často umí pěkně zamotat hlavu i plány. Občas je venku tak akorát na to, abychom si zalezli do chaty, rozdělali oheň v krbu a vzali do ruky kytaru. A jakou si dáme? O tom jsou tyto Hvězdy, hity, legendy – s nezapomenutelným zpěvákem Tonym Brychem.

Jsou zpěváci, kteří ve vás zanechají dojem na celý život už při prvním poslechu. Jejich osobitost je v každé slabice, každém tónu, každém nádechu i frázi.

Když k tomu ještě dokáží rozdávat radost všude, kde hrají a zpívají, jste lapeni – právě jste se stali jejich věrnými fanoušky. To je i případ lidí, kteří slyšeli naživo hrát a zpívat Tonyho Brycha, zaníceného swingaře, jazzmana a k tomu ještě vynikajícího scataře.

Dokázal improvizovat na jakékoli téma. Hrál na kontrabas, měl spolehlivý přehled a díky svému komediálnímu nadání byla jeho vystoupení neobyčejně komunikativní. Rád zpíval i trampské písně.

Jeho domovskou kapelou byl pražský dixielandový soubor Steamboat Stompers. Tony Brych byl jeho členem od jeho založení v roce 1968 a zúčastnil se s ním desítek festivalů doma i v tehdy západní Evropě. Steamboat Stompers tak měli vždy želízko v ohni - neopakovatelný vokální projev Antonína Tonyho Brycha.

Zazpíval rád a kdykoli. Tak si Tonyho Brycha představme: u basy stojí mírně přihrbený sympatický muž a hraje a zpívá.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.