Teskně hučí Niagara

17. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03499470.jpeg

Každý z nás zná určitě alespoň kousek nějaké trampské písně, ať je to třeba Hledám děvče na neděli, Marta nebo Niagara. Z jejich autorů se v postupně stali uznávaní tvůrci a mnozí dnes patří k legendám trampské písně.

Zdá se to až nemožné, co všechno ve svém životě dokázal český hudební skladatel Eduard Ingriš. Narodil se v roce 1905, vystudoval pražskou konzervatoř, napsal hudbu k jedenácti filmům i neuvěřitelných 60 operet, ta nejznámější s názvem Rozmarné zrcadlo dosáhla stovky repríz.

Na konci roku 1947 odjel na studijní cestu do Jižní Ameriky. Kvůli únorovému převratu v roce 1948 se však nemohl vrátit, stal se z něj emigrant. Usadil se v hlavním městě Peru, v Limě. Seznámil se s Thorem Heyerdahlem, Ernstem Hemingweyem a českými cestovateli Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem. I zde působil jako hudební skladatel a dirigent. Díky své dobrodružné povaze zfilmoval a zfotografoval jihoamerickou přírodu a život Indiánů v džungli. Jeho filmy a fotografie byly na velmi vysoké úrovni, takže spolupracoval s časopisy Life i New York Times.

V roce 1962 se přestěhoval do Spojených států amerických. Posledních dvacet let života strávil u posvátného jezera Lake Tahoe v Sieře Nevadě. Eduard Ingriš přeplul vlastnoručně postaveným balzovým vorem Pacifik. V jeho rodné zemi o něm nevěděl takřka nikdo, ale on se za oceánem po celý svůj život vždycky hrdě hlásil k tomu, že je Čech. Doma byl i trampem, na Svatojánských proudech na Vltavě měl chatu. A právě tam vznikla v roce 1931 jeho nejznámější píseň.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...