Světový den diabetu, cukrovkářů stále přibývá
Polovina lidí s diabetem se obává zařadit do života nové aktivity bez konzultace s lékařem, potvrdil květnový průzkum mezi českými diabetiky.
Jakákoli „novinka“, například i jinak doporučovaný pohyb nebo dieta, totiž může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Cílem léčby je přitom právě udržet tuto hodnotu bez výkyvů. K tomu, aby se to zdařilo, je potřeba léčba pod dohledem diabetologa, který kromě vhodně zvolené léčby diabetikům poradí i jídelníčkem a doporučenými pohybovými aktivitami. V roce 2017 se léčilo s diabetem téměř milion Čechů, z toho 27 tisíc bylo z Karlovarského kraje.
Diabetes – jen jedna strana mince
Nebezpečí diabetu nespočívá pouze v onemocnění samotném, tedy v hodnotě cukru v krvi. Diabetes je významným rizikovým faktorem dalších zdravotních komplikací, které mohou významně snižovat kvalitu života, a dokonce vést k předčasnému úmrtí.
Mezi jeho pozdní (chronické) komplikace patří nejčastěji postižení očí, ledvin či nervových vláken (zhoršení funkce trávicího ústrojí, neuropatie nohou). Život lidí s diabetem je pak přímo ohrožen vyšším rizikem infarktu a mrtvice.
Mnohdy až srdeční příhoda, která přivede člověka do nemocnice, pro něj znamená současně diagnózu „diabetes mellitus 2. typu“. Pouze 7 procent diabetiků se o vyšším riziku infarktu a mrtvice dozví až několik let poté, co je u nich diabetes zjištěn.
Z průzkumu vyplývá, že lidé s diabetem si uvědomují, že pravděpodobnost srdečně-cévních onemocnění zvyšuje i nadváha, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, kouření, stres, nedostatek pohybu a vyšší konzumace alkoholu. O rizicích jsou tedy dobře informováni. Přesto mají dvě třetiny osobní zkušenost se srdečně-cévním onemocněním.
4 věci, které jsou pro diabetiky nutností
V České republice se aktuálně léčí přes 936 tisíc lidí s touto diagnózou. To ale bohužel není celkové číslo. Stále přibývá těch, u nichž zůstává diabetes skrytý. Pokud se tedy u vás objevilo v poslední době časté močení, pocit žízně, hubnutí nebo naopak přibírání, je čas zajít k lékaři a ověřit hladinu glykémie. Mezi méně očividné příznaky patří i poškození nervů (to doprovází diabetes spíše v pozdějších stadiích), tmavší zbarvení zadní strany krku, zhoršené vidění nebo vyšší únava.
- Pravidelný dohled odborníka – diabetolog je hlavním „parťákem“ v léčbě diabetu. Je odborníkem na nemoc, proto s ním proberte vše, co vás trápí.
- Diabetická dieta a cvičení – plánované větší změny vždy konzultujte s odborníkem. Každopádně platí, že je vhodné zařadit zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, mléčný výrobky a z masa ryby. Naopak se vyhýbejte nejen potravinám a nápojům s obsahem přidaného cukru, ale také tučnému jídlu a soli (může zvyšovat krevní tlak).
- Kouření – je těžké s ním skončit, ale pokud to zvládnete, za 11 let budete mít riziko infarktu a mrtvice stejné, jako u lidí s diabetem, kteří nikdy nekouřili.
- Stres – významný rizikový faktor srdečně-cévních onemocnění, který je v dnešní době stále častější. Pokuste se najít dostatek času na spánek a relax.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Roky studovaly, aby byly lékařkami. Kvůli převratu se ale řada myanmarských žen živí prostitucí
-
Apple používá krvavé minerály, myslí si Kongo. Podala na něj trestní oznámení ve dvou státech EU
-
Nejvyšší soud odmítl Feriho dovolání. Exposlanec si odpykává tříletý trest za znásilnění
-
‚Nedůvodné privilegování.‘ Nejvyšší soud chce kvůli námitkám Dbalého vyjasnit postihy za korupci