Svět filmu připomínají i plakáty s českými legendami

1. červenec 2019 14:00

Výstavu Český filmový plakát 1931 - 1948 připravilo na hlavní část sezony Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Barrandov Studiem.

Plakát k výstavě

Návštěvníci karlovarského muzea mohou obdivovat na šest desítek filmových plakátů. „Jde o takzvané nudle - plakáty o rozměrech  třicet centimetrů na šířku a sto centimetrů na výšku. Tato forma filmových plakátů se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století a jejich popularitě pomohla i rychle se rozšiřující technologie levného ofsetového tisku. Charakteristickým rysem tohoto typu plakátů byla skládanka z několika obrazů nebo postav doplňovaná velkými plochami výrazných barev,“ uvedla ředitelka Muzea Karlovy Vary Lenka Zubačová.

Jak připomněla, v odborných kruzích byl kvůli svému grafickému ztvárnění český filmový plakát první republiky naprosto odsouzen a označován jako kýč. Tyto „nudle“ ale byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a naivitu v těchto plakátech nalézáme teprve v dnešní době. Časovým vymezením výstavy jsou léta 1931–1948, tj. počátek zvukového filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.

„Na výstavě je možné potkat se třeba s Adinou Mandlovou, Oldřichem Novým a jinými postavami herců v životní velikosti. Nahlédnout lze do dobové dekorace kulis a šatny filmové hvězdy. Za povšimnutí rovněž stojí dobová kamera s režisérskou klapkou a scénářem,“ poznamenala ředitelka Zubačová. Výstavu oživují originální kostýmy k některým filmům uvedených na plakátě, například kostým k filmu Maryša z roku 1935, jejíž hlavní roli ve filmu ztvárnila Jiřina Štěpničková.

Karlovarská filmová stopa

Zajímavá je rozhodně - zejména z hlediska možnosti porovnání s realitou - i ukázka z filmu Tři vejce do skla režiséra Martina Friče z roku 1937, kdy Vlasta Burian vystupuje na karlovarském nádraží a nechá se vézt městem až k hotelu Richmond. V době filmového festivalu je muzeum otevřeno denně, od 8. července vždy mimo pondělí v době od 10 do 18 hodin.

autor: Josef Šorfa | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio