Sokolovská uhelná zatím odložila propouštění. Do konce srpna chce definitivně rozhodnout

Sokolovská uhelná prodlouží provoz tlakové plynárny ve Vřesové do konce srpna. Firma chce dál jednat se státem o rostoucí nezaměstnanosti v Karlovarském kraji. Ukončením činnosti technologie zpracování plynu by přišlo o práci asi 1000 lidí.

Původně měla plynárna skončit v červenci. „Jednání se státem nadále probíhají a prodloužení termínu je krokem, který by měl pomoci získat potřebný čas pro hledání vhodných řešení,“ potvrdil Jaroslav Rokos, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné.

Provoz plynárny bude kvůli růstu cen emisních povolenek ztrátový. Provozní ztráta bude na úkor hospodářského výsledku a cash-flow firmy. Sokolovská uhelná nabídla státu, že kdyby firmě odpustil placení emisních povolenek, byla by schopna provoz teplárny udržet ještě tři roky.

Diskuse pokračují

Při nedávné návštěvě premiéra Andreje Babiše v Sokolově se firma se členy vlády dohodla, že se pokusí najít řešení do konce června. Prodloužení provozu plynárny by znamenalo, že asi tisícovka lidí neztratí práci v době, kdy v Karlovarském kraji prudce vzrostla nezaměstnanost v důsledku koronavirové krize, která tvrdě dopadla zejména na lázeňství a turistický ruch, v němž pracuje v kraji hodně lidí.

„Z dlouhodobého hlediska je podobné řešení samozřejmě neúnosné a naše společnost si provozování technologie s tak vysokou ztrátou nemůže dovolit. Ale v tuto chvíli je to asi nejschůdnější možnost jak umožnit státu pokračovat v hledání možného řešení,“ uvedl Rokos s tím, že firma o situaci jednala v minulých týdnech s vedením Karlovarského kraje i městy.

Akcionáři společnosti rovněž při jednání s obcemi představili vize pro transformaci uhelné společnosti a připravované rozvojové programy, které mají přispět v nejbližších letech k zachování pracovních příležitostí v regionu. Pozitivním efektem diskutovaného zachování plynárenského provozu by bylo dokončení zpracování kalů Ostramo v situaci, kdy stát nemá jinou tuzemskou alternativu. Technologie ve Vřesové je jedinou v České republice, která je umí zpracovat bez dopadů na životní prostředí.

Spustit audio
autoři: Zdeněk Trnka , Naďa Krásná | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary