Sochy, fotografie, grafiky, koláže. Chebská galerie nabízí hned tři výstavy najednou

16. duben 2019 10:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koláž Pawla Althamera.jpg

Hned tři nové výstavy nabízí Galerie výtvarného umění v Chebu. V prostorách Velké galerie uvidí návštěvníci sochy Zdeňka Palcra fotografie Jana Svobody, v Malé galerii jsou vystaveny koláže Poláků Pawla Althamera a Artura Żmijewského a plochu zavnou Opus magnum zdobí grafiky Vladimíra Boudníka.

Ve Velké galerii jsou vystaveny figurální sochy Zdeňka Palcra (1927-1996) a výtvarné snímky fotografa Jana Svobody (1934-1990).  Přátelili se spolu od šedesátých let minulého století, kdy se setkali ve výtvarné skupině Máj 57. Palcr Svobodovi zadával zakázky na fotografické reprodukce svých soch a oceňoval jeho originální autorský přístup v tomto žánru. Přestože Svoboda i Palcr dnes patří ke kánonu českého umění, jejich díla jsou vystavována jen zřídka, zejména kvůli nárokům, které vyžaduje prezentace fotografií citlivých na světlo a soch, jejichž transport je mimořádně obtížný.

V Malé galerii se představují svými kolážemi Paweł Althamer a Artur Żmijewski. Oba patří mezi nejvýznamnější osobnosti kritického umění. Tvůrci tohoto výrazného proudu polského umění přicházeli s kontroverzními tématy obecného či přímo politického rozměru, a podněcovali tak veřejnou diskusi.

Panel Opus magnum představuje aktivní grafiku, která byla prvním a největším objevem Vladimíra Boudníka (1924-1968) na poli grafických technik. Drobná výstava ve výstavním formátu jednoho díla „opus magnum“ představuje právě jednu z jeho nejznámějších aktivních grafik v sedmnácti různých otiscích, které vznikly v průběhu několika let.

Do výstavních prostor nepřicházejí pouze lidé z regionu, galeristé uspořádali do Chebu autobusový zájezd z hlavního města. „Zpravidla si tohle dovolíme jednou za rok. Letos to ale bude už podruhé. Je to zase z toho důvodu, že když děláme nějakou opravdu zajímavou akci, tak se sem snažíme návštěvníky dostat. Autobus Prahy je takový lehký luxus, nicméně se nám osvědčil. Protože když chcete, aby výstavy viděli i důležití lidé, a vy jim to díky tomuto servisu umožníte, tak skutečně přijedou,“ vysvětluje ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu  Marcel Fišer.

Všechny tři nové výstavy budou k vidění v Galerii výtvarného umění Cheb až do června.

autoři: Josef Šorfa , Naďa Krásná | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio