Smečka kovových šelem hlídá unikátní Centrum Uffo v Trutnově. Prosklená budova má připomínat vesmír

Společenské centrum Uffo v Trutnově nám představil jeho ředitel Libor Kasík
Společenské a kulturní centrum Uffo na trutnovském náměstí Republiky budí pozornost svým vzhledem, zakomponováním ve zdejší zástavbě i svou multifunkčností. Patří k nejmodernějším a nejvariabilnějším divadelním scénám u nás. Jeho součástí je i vzdušná galerie a kavárny.
Trutnovské Uffo vás nenechá projít kolem jen tak bez povšimnutí. Svůj podíl na tom určitě má i prostranství před tímto společenským centrem, které zdobí soubor sedmi bronzových soch šelem, nazvaných Smečka. Jejich autorem je známý sochař Michal Gabriel, jehož tvorbu v Trutnově potkáte třeba i před Galerií města Trutnova, kde si hoví stříbrný Lev.
Pokud vám budou tyto sochy něčím povědomé, pak je to nejspíš tím, že se s nimi můžete potkat i na dalších místech České republiky. Třeba v pražských Dejvicích, pro které Michal Gabriel vytvořil sousoší s koňmi a vodní kaskádou nebo v interiéru pavilonu indonéské džungle v pražské ZOO. Gabrielova socha okřídleného levharta sedí i nad vchodem do Kanceláře prezidenta na Pražském hradě.
Není Uffo jako UFO
Název pro Společenské a kulturní centrum v Trutnově na náměstí Republiky „Uffo“ je i vtipnou hříčkou, ale především je poctou Danielu Uffo Hornovi, významnému česko-německému básníku, spisovateli, novináři, revolucionáři a politikovi.
Narodil se v Trutnově v národnostně smíšené rodině. V revolučním roce 1848 stál v čele pražských studentů a v červnu toho roku vedl trutnovské národní gardisty na pomoc Praze. Jak víme z dějin, revoluční snahy nakonec úspěšné nebyly. Zklamaný a politickou atmosférou unavený Uffo Horn se stáhl zpátky do Trutnova, kde ve věku pouhých 43 let zemřel.
V podkrkonošském městě na něj ale nezapomněli, jeho bustu najdete v trutnovském městském parku. Připomínkou tohoto významného muže je i jedno z jeho křestních jmen, které teď patří k Centru Uffo v Trutnově.
Multifunkční divadelní prostor
Společenské centrum Uffo slouží místním i návštěvníkům města od konce roku 2010 a stále patří k nejmodernějším kulturním budovám u nás. Jeho stavba začala v říjnu 2008, otevřeno bylo v září 2010. Autory jsou Radek Vopalecký a Luděk Štefek. Sál klasického divadla a kukátkové scény pro bezmála čtyři stovky diváků je možné pomocí posuvných stěn proměňovat pro potřeby nového cirkusu, plesů a koncertů. Využít ho lze i jako kongresový sál.
Součástí budovy jsou dvě kavárny a podzemní garážová stání. V prvním patře, které se při příznivých podmínkách stává i příhodným výhledovým místem na Krkonoše, sídlí bezbariérová galerie. Díky modernosti, designu a variabilitě se Centrum Uffo v Trutnově může pochlubit i oceněními, jakými jsou třeba Stavba roku ČR 2011 nebo Stavba roku Královéhradeckého kraje.
Trutnov je dobře dostupný, a když si jeho návštěvu naplánujete spojenou třeba i s večerním kulturním či společenským zážitkem, pak se pohledem zvenčí snadno dovtípíte, proč by se tato pozoruhodná budova mohla nazývat i „UFO“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.