Slovácké slavnosti zpěvu, tance a vína v Uherském Hradišti
Uherské Hradiště, starodávné město na jihovýchodě republiky a kdysi srdce Velké Moravy, je dnes srdcem Slovácka. Proto se právě v Uherském Hraidšti každoročně koná největší přehlídka lidových tradic, zvyků, krojů, písní a tanců a také dobrého jídla, slivovice a vína z celého moravského Slovácka.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek představují více než 60 měst a vesnic celého Uherskohradisťska a Uherskobrodska až po moravsko-slovenské Kopanice, Lopeník a Strání.
Slavnosti se konají vždy o druhé zářijovém víkendu a trvají dva dny. V pátek se začíná hrát ve vinných sklepích, v sobotu ráno se vydává městem obrovský průvod, v němž se všechny vesnice a města skrze své krojované zástupce představí a poté se na různých místech Uherského Hradiště představují jak svými tanci a zpěvy, tak svými regionálními pokrmy a nápoji. Takže pak už stačí jen procházet, pít víno, poslouchat, zpívat a kochat se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.