Skateboardista z Plzně se pyšní titulem mistra světa, zlato vybojoval v padesáti letech

13. červen 2023 16:00, aktualizováno

Největším úspěchem skateboardisty Michala Šubrta z Plzně je titul mistra světa z roku 2019 v obřím slalomu v kategorii Masters. Cenný kov ze šampionátu v USA získal v padesáti letech a stále sbírá další medaile. Michal svému okolí dokazuje, že nikdy není pozdě na to splnit si svůj sen.

Michal Šubrt

Profesí projektový manažer v automobilovém průmyslu, ve volném čase vášnivý a hlavně všestranný sportovec, hokejista, lyžař, snowboardista a především skateboardista – to je Michal Šubrt. Ve skateboardingu se pyšní řadou úspěchů, a to i přesto, že se mu začal naplno věnovat až ve vyšším věku. „Na skate jsem poprvé stoupl na začátku 80. let. Tenkrát se u nás nedalo nic koupit, byli jsme odkázaní na to, co kdo přiveze zvenku. Ve Škodovce se pokoutně odlévaly kopie podvozků, kola jsme dělali z puků,“ vzpomíná. „Po revoluci jsme se dostali k lepšímu vybavení. Ale zase jsme začali stárnout, mnozí z nás se oženili, měli děti… Takže jsme postupně přesouvali pozornost jinam.“

Druhý dech Michal nabral až o řadu let později, kdy se v Plzni pořádaly po dlouhé době slalomové závody. Michal pomáhal kamarádovi s přípravou a potkal zde staré známé skateboardisty. To ho motivovalo k tomu se ke své zálibě vrátit. Objednal si nové prkno a začal jezdit právě slalom. „První závody na velkém kopci jsem jel v roce 2016 v Poličce, jednalo se o mistrovství Evropy. Obavy a respekt brzy vystřídala euforie z rychlosti, která se mohla vyšplhat třeba na 55 kilometrů v hodině,“ vypráví Michal. „A povedlo se mi soutěž vyhrát.“

Ocenění za oceněním

Obdobný úspěch zaznamenal i na mistrovství Evropy v Madridu, kde skončil třetí. Následně v roce 2019 získal titul mistra světa na soutěži v USA. To mu bylo 50 let. A pokračujeme v krasojízdě – titul evropského šampiona si odvezl z Mallorky a na letošním mezinárodním mistrovství Francie získal stříbro.

Michalovy úspěchy se rodí na kopci na obslužné asfaltové cestě k dálnici poblíž Útušic, kde útušický starosta dovolil trénovat i pořádat závody. Michal trénuje až třikrát týdně. Jak ale jedním dechem dodává, má i jiné povinnosti, volá ho rodina, práce a není vždy jednoduché všechny aktivity časově skloubit. Navíc jsou tréninky závislé na počasí.

Příprava nové generace

Michal kromě toho, že sám jezdí, předává svoje zkušenosti mladším. Snaží se přivést na svět novou generaci nejen plzeňských skateboardistů. „Každý rok v srpnu pořádáme mezinárodní tréninkový kemp v Novém Městě na Moravě. Po něm následují dvoudenní závody v Poličce. Zde se plně věnujeme ostatním jezdcům. Zároveň s mladšími ročníky měříme síly v soutěžích, to je pro ně také důležité.“

Letos Michala čeká několik výzev, mimo jiné další cesta do Ameriky, konkrétně do Salemu v Oregonu, kde se koná mistrovství světa. Na něj vyráží s týmem více než deseti jezdců, což je neobvykle vysoký počet. „Moc nám pomohly dary sponzorů, díky nimž si nemusí závodníci hradit všechny náklady sami. Jsem za to opravdu rád,“ uzavírá Michal.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň