Se strojvedoucím Hynkem Posseltem cestujeme po kolejích - třeba s Brejlovcem nebo s Rosničkou

20. leden 2025

Tentokrát se v pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” vrátím do let studentských, kdy jsem pravidelně denně jezdil vlakem. Ne že bych potom na koleje zanevřel, ale už těch cest je mnohem méně. A tak jsem si rád pozval jako společníka na rozhlasové “cestování” strojvedoucího Hynka Posselta. 

Naše putování je poněkud nostalgické a není to jen kvůli mým vzpomínkám třeba na studentské středoškolské dojíždění na gymnázium.

Host u mého mikrofonu je totiž velkým patriotem nejen železnice jako takové. Hynek Posselt má hodně rád dnes už historické lokomotivy, vagóny, ale i mimo koleje například “sedlá” mopeda. O tom všem jsme si povídali - kde jinde než ve starém železničním vagónu v depu v Turnově, kde má stroje i jeho srdcovka - “Kolej-klub” a vydali jsme se odtud například i do východočeského Žacléře.

Strojvedoucí - už klukovský sen

Prý už od časů, kdy začal jako dítě mluvit chtěl být strojvedoucím.

Čtěte také

Vlaky mu prostě učarovaly hodně brzo. Asi k pozdějšímu splnění snu přispěly i cesty vlakem za tetou. Hynek Posselt měl zkrátka jasno. Proto jeho cesta studentská vedla do Děčína na SPŠ strojní a dopravní.

A po dvou kolejích, vzdálených od sebe 1435 milimetrů, se pohybuje nejen v zaměstnání, kdy jako strojvedoucí v různých lokomotivách měl či má za sebou buď vagóny s cestujícími a nebo nákladní. Mimochodem - je to různý pocit, vozit lidi nebo náklad? Také na to se v rozhlasovém cestování po kolejích dostaneme.

Hradec, Jaroměř, turistika i tratě neoblíbené

Je jasné, že strojvedoucí si kudy pojede moc vybírat nemůže.

Čtěte také

Trať prostě někudy vede a i kdyby se strojvedoucímu zdálo, že by to jinudy bylo lepší nebo zajímavější (v autě si můžeme zvolit cestu), tak ho zkrátka koleje a trasy jinudy nepustí. Není to nuda? I na to se ptám Hynka Posselta, který zná dobře i tratě po regionu východních Čech.

Tak jako nádraží - v Hradci Králové, Jaroměři, s turistickými jízdami pak třeba i cesty kolem Adršpašských skal nebo přes Libuň v okrese Jičín při jízdách z Turnova do Lomnice nad Popelkou. A nejméně oblíbený úsek železnice pro Hynka Posselta? Prý Boleslav - Nymburk. Proč, povíme v pořadu “Na cestách”.

Kafemlejnek, Brejlovec, Rosnička, Prasátko

Řeč je, i když se vám to možná nezdá, o lokomotivách nebo motoráčku.

Čtěte také

Familiární pojmenování nebo přezdívky na dráze, o tom by mohl být snad samostatný pořad. Lidé od kolejí a vlaků dokáží vymyslet neuvěřitelná pojmenování pro stroje historické i ty nejmodernější.

A zabírá to také u fanoušků železnice, turistických nebo nostalgických jízd. Když se objeví oznámení, že bude možné se svézt třeba se soupravou, kterou potáhne “Kafemlejnek”, pak zasvěcení cestovatelé po kolejích vědí, že vagóny budou připojené za oblíbenou parní lokomotivu. S Hynkem Posseltem se ale pobavíme také o “Brejlovci”, “Rosničce”, o jeho motoráčku “Prasátko” který už roky opravuje, proč na kolejích je k vidění “Rakvička” nebo “Sergej”.

S čím do Žacléře a sen strojvedoucího

Hynek Posselt vám v pořadu “Na cestách” také prozradí, čím by rád vozil turisty do Žacléře i jaký má cestovatelský sen strojvedoucího.

Není to žádná exotika, vyhlášené vlaky a tratě ve Švýcarsku nebo historické trasy ve Walesu (na ty jsem zavzpomínal já, protože zážitek z překládání uhlí do kotle parní lokomotivy ve Walesu je nezapomenutelný) - můj host by rád vyjel s motoráčkem na tratě na Slovensku.

Co do lokomotivy na cestu?

Při rozhlasovém putování po kolejích si povíme i to, co si strojvedoucí bere do lokomotivy na cestu, připomeneme si klasické jízdenky, oblíbené “čarodějnické” i “Novoroční” zvláštní jízdy vlakem a uslyšíte také, co říkal strojvedoucí a nadšenec pro historické unikáty Hynek Posselt na expres “Slovenská strela” i na modelovou lokomotivu, trumpetku a plácačku výpravčího z mého cestovatelského kufříku.

Tentokrát po kolejích budeme “Na cestách” jako obvykle v pondělí 20. ledna 2025 po 18:00 a vám stačí pro putování s námi naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice, případně si najít pořad v audio archivu.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.