S plzeňštinou už se neperu, jen nerozumím prosbě „přijď dýl“, říká herečka Jana Ondrušková

16. březen 2021

Do plzeňského angažmá v Divadle J. K. Tyla přišla z Pardubic, pochází z Havířova a má velmi kladný vztah k rozhlasu.

Herečka Jana Ondrušková

Jana Ondrušková pochází z umělecké rodiny. Oba rodiče jsou klavíristé. Tatínek často pracoval jako korepetitor v divadle a Janu brával s sebou. "Tak trochu jsem vyrůstala v divadelních klubech a atmosféra si mi tolik zalíbila, že jsem se rozhodla stát herečkou," řekla v našem vysílání. Přihlášku na konzervatoř ale rodiče podepsat nechtěli...

Jaká byla Janina cesta do Plzně a jak se tady srovnala s rolí Maryšky v Postřižinách, kterou všichni známe v podání Magdy Vašáryové? Poslechněte si rozhovor, který připravil Stanislav Jurík.

Jana Ondrušková se narodila v roce 1990 v Třinci. Studovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, po jejímž absolvování nastoupila do Těšínského divadla. V průběhu těšínského angažmá hostovala i v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v letech 2014 – 2019 pak byla v angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích, kde ztvárnila řadu velkých rolí.

autor: Stanislav Jurík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.