Romové protestovali na pražském Klárově proti zpochybňování romského holocaustu
V parku na pražském Klárově se minulý týden sešlo několik desítek Romů, aby poblíž sídla vlády protestovali proti zpochybňování romského holokaustu.
Proti rasismu, násilí a zpochybňování romského holocaustu demonstrovalo nedávno v Praze několik desítek Romů, aby vyjádřili svůj nesouhlas s narůstající vlnou rasismu v České republice. A také s konkrétními politiky, kteří k tomu přispívají. Hovoří organizátor protestu, ředitel organizace Khamoro, Emil Voráč:
„Cítíme, že v České republice se v poslední době, nebo v posledních dvou letech stupňuje rasismus, xenofobie a násilí. V rámci toho jsme uspořádali tuto akci. Není ale vůbec jedno ani to, že z úst nejvyšších politických činitelů byl zpochyběn romský holocaust. Tímto aktem bychom chtěli docílit toho, aby byl Tomio Okamura z tyto výroky odvolán z funkce místopředsedy poslanecké sněmovny a z politiky vůbec.“
Budete pokračovat dál v takových protestech?
„Určitě. Nemyslíme si, že tato akce je poslední.“
Z hloučku, nad kterými vlály romské vlajky, vlajky České republiky a Evropské unie se ozývaly kritické výkřiky. Romové protestovali i proti straně Svoboda a přímá demokracie. Hovoří Anna Chválová:
„Cítím to jako svou povinnost. Kdybych sem dnes nepřišla, bylo by mi to hodně líto. Mrzí mě, že tu není víc lidí. Možná to je kvůli počasí. Nevím. Nebo špatně zvolená doba. Veřejnost musí ukázat, že s něčím nesouhlasí. Tento týden je opravdu plný demonstrací. Myslím si, že hlavně Romové a nejenom Romové to tento týden zakončují tím, že by lidé opravdu lidé měli bojovat proti rasismu a proti násilí.“
Demonstranty nejvíc rozhořčily nedávné výroky Tomia Okamury, které jsou dlouhodobě kontroverzní. Řekl, že koncentrační tábor v Letech u Písku nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Za výrok se sice částečně omluvil, ale nelidské podmínky v táboře i nadále zlehčoval. Hovoří účastníci protestu, paní Jolana z Karlových Varů, pan Ladislav ze západních Čech a paní Dana z Prahy.
„Šli jsme sem protestovat hlavně kvůli Okamurovi, protože nesouhlasíme s jeho názory.“
„Myslím si, že tohle je velké nebezpečí pro nás všechny ostatní. Zjednodušeným způsobem nemůžeme podpořit, aby se tady šířil radikalismus. Nemůžeme souhlasit s tím, aby se v této zemi šířila xenofobie. Chceme tady žít svobodně, podporovat klid a mír v této zemi.“
„Chodím na všechny demonstrace, které jsou pro Romy. Jsem z Vysočan. Co si pamatuju, s Romy jsem chodila do školy, takže vím, že tyhle existující předsudky jsou něco hrozného.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.