Richard Tesařík: Dvojsmyslné texty měly úspěch, ale šlo je natočit až v devadesátkách
Řada písní Yo Yo Bandu zlidověla. Richard Tesařík si myslí, že jejich texty oslovily hlavně děti. „Byly takové nekorektní a dvojsmyslné. Před rokem 1989 by nás je ale nikdo natočit nenechal.“
Richard Tesařík je zpěvák a spoluzakladatel úspěšného Yo Yo Bandu. Kapela se původně zaměřovala především na funk a soul, postupně do svojí tvorby přidala i prvky reggae, popu a latinskoamerické hudby. „Nám se to líbilo,“ říká k tehdejšímu, spíš menšinovému, žánru.
Na úspěch si počkali
Ačkoli skupinu založili už v roce 1975, na úspěch si počkali až do 90. let, kdy vydali průlomové album Karviná s hitem Rybitví. „Ono už se chytlo Kladno z předchozího alba Lehkou chůzí. Ale kdyby neuspělo, tak asi myju okna. Před tím jsem to dělal, tak jsem přemýšlel, že bych si založil firmu na mytí oken a úklid. Ale pořád jsme hráli po klubech, lidi na nás chodili, tak mě nakonec přemluvili k dalšímu natáčení. A vznikla Karviná.“
Řada písní doslova zlidověla a Richard Tesařík uznává, že už ani nemá cenu psát nové hity. „Máme 100 vlastních věcí, což vydá na několik hodin hraní. A nezahrát tyhle úspěšné pecky – to by nám fanoušci neodpustili.“
Myslí si, že jejich texty oslovily hlavně děti. „Ty texty byly takové nekorektní. Před rokem 1989 by nás je nikdo natočit nenechal. Takže až v 90. letech to prošlo. Těch dvojsmyslů je tam hodně a myslím, že jsou jasný,“ usmívá se.
Richard Tesařík jako herec
V roce 1999 si zahrál v muzikálu Hamlet z pera Janka Ledeckého. „To byla moje první muzikálová zkušenost, předtím jsem dělal kulisáka.“ Následovaly muzikály Tajemství, Krysař a mnoho dalších. Kromě toho se dotknul i filmového plátna. V kultovních Pelíškách si zahrál postavu Rusa Borise.
„K filmovému herectví mě přivedl režisér Jan Hřebejk. Já jsem jinak samouk, mě by nenapadlo to studovat. Já jsem například nenáviděl recitaci a styděl jsem se. A styděl jsem se i za jiný lidi. Ale věkem se to změnilo a začalo se mi to líbit.“
Ve filmu Musíme si pomáhat mluvila jeho postava hlasem Karla Heřmánka. „Neměl jsem čas na postsynchron, byl jsem pryč, tak jsem řekl, ať to namluví někdo jinej. Tak já se necítím být nějakým hercem.“
Co obnáší práce kulisáka, kterého dělal v Národním divadle? Jak vznikl hit Kladno a proč napsali tolik místopisných písní? V rozhovoru zavzpomínal i na bratra Vladimíra, od jehož tragického úmrtí uplyne už 20 let. Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.