Radim Flender: Nad Šumavou svítá

22. květen 2022

Každý, kdo má rád Šumavu, si také o svém milovaném pohoří rád zazpívá. Písniček, které o ní byly napsány, kupodivu moc není. Jedna ale přibyla. Napsal ji kytarista a zpěvák Radim Flender, který má kořeny v Sušici.

Radim Flender je zpěvák a muzikálový herec, původně elektrikář. Dlouhá léta při svém zaměstnání technika přes eskalátory zpíval po různých akcích s kapelou, do toho psal písničky do šuplíku a občas někde vystoupil. „Nejvíc věcí mě napadá, když nemám zrovna dobré období, písničky mi pak diktuje nějaká múza, a já je jen zapisuju a pak třeba i brečím štěstím“ říká o sobě zpěvák a kytarista Radim Flender a pokračuje: „Pořádně muzicírovat jsem začal těsně po vojně, v roce 1994, kdy jsem s kolegou z práce začal objíždět hospody a festivaly a postupem času jsem začal skládat vlastní věci.

Radim Flender trávil každé prázdniny ve vesničce Janovice u Dlouhé Vsi u Sušice, jeho prarodiče pocházeli ze Sušice, maminka se narodila v Praze a i jeho táta je Pražák, je rodilý Žižkovák. Hlas Radima Flendera znáte z písničky Stanice svět, kterou nazpíval společně s Lucií Vondráčkovou. Najdete ji na albu Lucie Vondráčkové s názvem Růže, vyšlo v roce 2018. Stanice svět je vlastní píseň Radima Flendera a jeho šuplík nám, alespoň doufám, prozradí svá další tajemství, protože Radim Flender je melodický i textařský talent. Ostatně, zajděte si na něj, hraje v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni a v pražském divadle Kalich.

Radim Flender je rodilý Pražák s kořeny na Šumavě a jeho dalším úspěšným písničkovým dítětem je píseň s názvem Nad Šumavou svítá. A Radimovi můžeme ten text věřit, Šumavu totiž miluje.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...