Ptačí hodinka se blíží. Připojte se k celonárodnímu sčítání ptáků
Česká společnost ornitologická pořádá sedmý ročník Ptačí hodinky, programu zaměřeného na sčítání a monitorování zimujících ptáků. Zapojit se může každý, kdo má hodinu času nazbyt a chuť pozorovat přírodu kolem sebe. Letošní ročník slibuje cenné údaje o tom, jak se ptáci přizpůsobují změnám klimatu.
Čtěte také
Ptačí hodinka je skvělou příležitostí, jak se podílet na občanské vědě a zároveň si užít chvilku klidu ve spojení s přírodou. Koordinátor programu, Filip Tuháček, vysvětluje, že účastníci mohou ptáky sledovat nejen na krmítkách, ale i v lesích, parcích a dalších lokalitách. Důležité je být trpělivý a pečlivě zaznamenat všechny druhy ptáků, které se objeví.
Výzkumný program pomáhá získávat údaje o populacích ptáků a jejich chování během zimy. Důležitým cílem je také pochopit, jak klimatické změny ovlivňují rozšíření jednotlivých ptačích druhů. Například ptáci zemědělské krajiny jsou podle Tuháčka na ústupu, zatímco přítomnost lesních ptáků se zdá stabilní.
Lidé mohou ptákům pomoci tím, že budou pečovat o krmítka, chránit přírodní prostředí a vysazovat rostliny, které poskytují úkryt a potravu. Ptačí hodinka má velký význam nejen pro ornitology, ale i pro širokou veřejnost, které záleží na ochraně přírody a živočišných druhů.
Všechny potřebné informace a online formulář pro zasílání výsledků jsou k dispozici na webových stránkách Ptačí hodinky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.