Nejnovější
-
Proměny měst
Praha: Revoluční myšlenkou podoby metropole se stal princip zahradních měst a vilových čtvrtí
Praha je hlavní město České republiky. Jak vypadala a jak se v ní žilo před sto lety, kdy měla o téměř polovinu méně obyvatel?
-
Proměny měst
Plzeň: Americkou tvář městu vtiskl Hanuš Zápal. Proslulý pivovar zkoušel vařit i tmavé pivo
Jak se v Plzni žilo před sto lety? Auto ze Škodových závodů užíval i Masaryk, pivovar zkoušel vařit tmavé pivo a pět let už tu běhal budoucí herec Miroslav Horníček.
-
Proměny měst
Brno: Historické jádro je z velké části v puristickém stylu. Do kaváren se vešlo až 1000 hostů
Podle údajů z roku 1921 v Brně žilo 221 758 lidí a mohutně se stavělo. Dominoval rondokubismus, kavárníci zažívali zlaté časy a v módě došlo k výraznému zkracování.
-
Proměny měst
České Budějovice: Tovární komíny, pivo a ikonická žlutá tužka se staly symboly města
V Českých Budějovicích je typické čtvercové náměstí, městu dominují tovární komíny. Pod asfaltem najdete staré žulové kostky, po kterých se rozváželo do hospod pivo.
-
Proměny měst
Olomouc: Město vzniklo připojením dvou měst a jedenácti vesnic. Dominoval rondokubistický styl
Před sto lety žilo ve městě kolem 57 000 lidí. Kromě tiskárenského průmyslu tady existovaly i významné železárny a cementárny. Zásadní změny se ale odehrávaly ve školství.
-
Proměny měst
Pardubice: Ráj perníků, mekka sportu a dostihových závodů. Velká pardubická vznikla z honů na jelena
Název Pardubice se ustálil v 15. století. Do té doby se město objevuje pod názvy Purdavitz, Pordábic nebo Pordobitz. Město proslulo pečením perníků nebo dostihovými závody.
-
Proměny měst
Jihlava: Krecl, nebo Prior? Na tom, co by mělo stát na náměstí, se prý pozastavil už císař
V Jihlavě to v roce 1923 žilo. Ten rok město navštívila třeba Ema Destinová a přijel i ministr zahraničí Edvard Beneš. Přednášel v dělnickém domě o zahraničním odboji.
-
Proměny měst
Ostrava: Vznik města provázely bouřlivé diskuse. Slezsko nechtělo pustit své obce
Před sto lety byla Ostrava prašná a měla zhruba 113 000 obyvatel, fungovaly železárny, fáralo se do dolů, ženy oblékly kratší sukně a poprvé odhalily lýtka a kotníky.
-
Proměny měst
Hradec Králové: Gočárova architektura nebo umělé vlnobití. Právem se mu říkalo „Salon republiky“
Do Hradce Králové kdysi zavítal i prezident T. G. Masaryk nebo operní pěvkyně Ema Destinnová. Vyrábí se tu legendární klavíry Petrof. Proč se mu říkalo „Salon republiky“?
-
Proměny měst
Ústí nad Labem: Tuny síry i tiskařské černě. Podobu města ovlivnil průmysl a vize Leopolda Pölzla
Pozornost před sto lety nepoutala jen přivdaná Ústečanka Marlene Dietrich, hlavní roli v rozvoji města hrál průmysl, především chemický, a vytápění párou.
Stránky
O pořadu
Proměny měst
Rozhlasový seriál z produkce regionálních stanic Českého rozhlasu dokumentuje proměny krajských měst za posledních 100 let.
Další pořady
-
Velká radioporadna
Jaké jsou novinky v dotacích na zateplení domů? Vyplatí se teď zafixovat ceny elektřiny a plynu? A jak by se měly v budoucnu změnit sociální dávky?