Přístřešek v komunitní zahradě v Chebu získal historickou omítku

25. květen 2020 14:00

V Chebu mají první komunitní pec v regionu. A nejen to. Přístřešek, který nad ní vznikl, je jedinečnou ukázkou středověkých řemesel. Tvoří ho replika nejstaršího dochovaného krovu v Česku a nově i omítka z hašeného vápna.

Historická omítka z páleného vápna byl poslední stavební prvek, který chyběl na přístřešku v komunitní zahradě v Chebu. Přístřešek vznikl už v loňském roce nad venkovní pecí, kterou by od července mohli začít využívat obyvatelé západočeského města.

„Celá ta stavba je pojata tradičním způsobem. Odráží se na ní tradiční řemesla. Kolegové došli k názoru, že by byla škoda udělat omítku běžnou, proto se rozhodli pracovat s vápnem ze skanzenu Solovayovy mlýny. To je vápno pálené jako ve středověku,“ vysvětlila Marcela Brabačová z Nadačního fondu Historický Cheb.

Nejen tím je ale stavba výjimečná. „Myslím, že se nám podařilo udržet koncept celé stavby v tom, že je to stavba podrobně, někde až do detailů, inspirovaná historickými stavebními postupy. Myslím si, že ta obrovská přidaná hodnota je to, že je to funkční stavba, která kryje veřejnou chlebovou pec. Proto si velmi vážíme, že jsme mohli tady v Chebu takovou stavbu zrealizovat,“ řekl historik Michal Panáček, který při stavbě přístřešku pomáhá.

Jak omítání probíhalo, si poslechněte v reportáži:

autoři: Ivana Sedláčková , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio