Přece jen existuje! Objev exoplanety Barnard b
Prostřednictvím dalekohledu VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře na hoře Paranal v Chile našli konečně astronomové planetu u známé Barnardovy hvězdy.
Barnardova hvězda je nám nejbližší samostatnou hvězdou. Na její nově objevené planetě, která má nejméně polovinu hmotnosti Venuše, a je tedy i méně hmotná než naše Země, trvá rok jen něco málo přes tři pozemské dny. Ke své hvězdě se tulí víc, než je zdrávo. Teplota na jejím povrchu se pohybuje kolem 125 °C, výš, než je dobré pro případný výskyt kapalné vody. I když je její mateřská hvězda asi o 2500 °C chladnější než naše Slunce, přece jen bude planetě v její blízkosti horko. Pozorování astronomů nezůstala jen u exoplanety Barnard b; poznatky naznačují existenci ještě dalších tří planetárních kandidátů na různých oběžných drahách kolem této hvězdy.
Objev po šesti desetiletích
Barnardova hvězda se nachází pouhých šest světelných let od nás a je druhým nejbližším hvězdným systémem – hned po trojhvězdné skupině Alfy Centauri. Astronomové kolem Barnardovy šipky, jak se jí také říká, hvězdy s největším pozorovatelným pohybem na obloze, „brousili“ už před několika desítiletími. Už tehdy je zajímalo, jestli se v její blízkosti nenachází planeta podobná Zemi. V roce 1963 došel nizozemsko-americký astronom Peter van de Kamp k závěru, že by Barnardovou hvězdu mělo obíhat jedno nebo dvě tělesa o hmotnosti Jupiteru. Domněnka se však nepotvrdila, chyba byla připsána na vrub přístrojům. Slibný byl další objev z roku 2018 – ani ten však nebyl potvrzen a nepotvrdila jej ani nová data. Došlo však na jiný, již zmíněný objev. I když k němu vedlo pět let trpělivého pozorování, astronomové si byli jisti, že přinese ovoce, říká Jonay Hernández z Astrofyzikálního institutu de Canarias ve Španělsku, autor studie i článku publikovaného v časopise Astronomy & Astrophysics.
Trochu silná káva? Vůbec ne!
Astronomové ke svému objevu využili ESPRESSO. Sice to trochu zavání kávou, ale aby nedošlo k mýlce – ESPRESSO je speciální přístroj určený k vysoce přesnému měření kmitů hvězdy, které způsobuje gravitace jedné nebo více obíhajících planet. Pátrání v okolí obyvatelné zóny Barnardovy hvězdy samozřejmě pokračují, protože – jak už jsme naznačili – planetárních kandidátů je více. Podle spoluautora studie Alejandra Suáreze Mascareña z téhož institutu, objev exoplanety Barnard b spolu s dalšími předchozími objevy, jako jsou exoplanety Proxima b a d, výzkumníky nejen motivuje, ale zároveň ukazuje, že planety s hmotností podobnou Zemi máme doslova za humny.
Zdroje a doporučené odkazy:
Vědci objevili planetu obíhající kolem hvězdy nejbližší našemu Slunci. Tisková zpráva ESO z 1. 10. 2024
Petr Sobotka: Vědci objevili planetu obíhající kolem nejbližší samostatné hvězdy. Astro.cz, 1. 10. 2024
Související
-
Příběhy hvězd – Barnardova hvězda a její průvodci
Vezmete-li si k ruce dalekohled, můžete v souhvězdí Hadonoše, blízko nebeského rovníku, spatřit malou hvězdu, která v dějinách astronomie způsobila řádný poprask.
-
V souhvězdí Hadonoš najdete pozůstatek po výbuchu supernovy i rychlou Barnardovu šipku
Na nebeském rovníku se nachází souhvězdí Hadonoš. Podle jihočeské astronomky Jany Tiché je poměrně rozlehlé a najdeme v něm řadu hvězdokup, kulových i otevřených.
-
Oko pouště Atacama sleduje nejvzdálenější galaxie
Jestli rádi pozorujete hvězdnou oblohu, rozhodně by vaší pozornosti na cestách po světě neměla uniknout observatoř Paranal, která je jednou z největších na světě. L...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.