Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře v sobě ukrývá symboliku čísla pět
Jan Blažej Santini-Aichel, jeden z největších géniů světové architektury, za třiadvacet let tvůrčího života navrhl téměř stovku církevních i palácových staveb. Jeho tvorba se výrazně promítla do podoby nejen barokní Prahy, ale i mnoha dalších koutů naší země. Žďár nad Sázavou patří k nejznámějším z nich.
Santini vyrůstal v rodině italských přistěhovalců v Praze. Otec měl prosperující kamenickou dílnu, ale Jan ji nepřevzal. Svůj zájem orientoval k malířství a architektuře. Na studijní cestě po Itálii se učil u slavného architekta Francesca Borrominiho. Po návratu začal samostatně podnikat.
Znalci Santiniho architektury dobře znají poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře postavený ve 20. letech 18. století. Ukrývá v sobě symboliku čísla pět. Základ tvoří kostel ve tvaru pěticípé hvězdy, obklopený hřbitovem a ambity ve tvaru hvězdy deseticípé. Na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů, což symbolizuje pět ran Kristových. Kostel na Zelené Hoře je dnes národní kulturní památkou zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.