Populární představení Brundibár zneužili nacisté pro svou propagandu. Odnesl to autor i děti
Dětskou operu Brundibár napsal skladatel Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera už v roce 1938. Premiéru měla však až o 4 roky později v židovském sirotčinci v Praze.
Tou dobou už byl Krása internován v Terezíně, kde se stal vedoucím hudební sekce vězeňské samosprávy a významně se podílel na kulturním životě. Následně přišel do Terezína také režisér Rudolf Freuenfeld spolu s dětmi, které účinkovaly v pražské premiéře. Přivezl i klavírní výtah Brundibára, podle kterého Krása vytvořil terezínskou verzi. Premiéra proběhla za doprovodu desetičlenného orchestru 23. září 1943. Představení bylo velmi populární a odehrálo se přes 50 repríz.
Dílo bohužel nacisté zneužili pro svou propagandu. Komisi Mezinárodního červeného kříže, která terezínské ghetto navštívila, Brundibára prezentovali jako doklad kvality tamějšího života. Scény z dětské opery se dokonce objevily v propagandistickém filmu o tom, jak Vůdce daroval Židům město.
Krátce po této šarádě děti i Hanse Krásu nacisté převezli do vyhlazovacích táborů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.