Plzeňská Mladinka oslavila 35. výročí svého založení

16. listopad 2021

Dětský folklorní soubor Mladinka z Plzně nedávno oslavil 35. výročí svého založení. Pořad věnovaný tomuto výročí proběhl pod názvem „Počítáme s Mladinkou“ v plzeňském Divadle Alfa. I z tohoto pořadu bylo zřejmé, že o mladé, šikovné muzikanty, zpěváky a tanečníky Mladinka ani v dnešní době nouzi rozhodně nemá. A hlavně – že děti tancování a muzika baví!

Soubor vznikl v roce 1986, tehdy ovšem pod názvem Škodováček. O rok později byla založena i vlastní dětská muzika. Od samého počátku Mladinka vychovává tanečníky a muzikanty pro dospělý Plzeňský lidový soubor Mladina (dříve Škoda Plzeň). V roce 1999 navíc vznikla ještě také úplně nejmladší skupinka (Mladinečka) sdružující děti od 4 do 8 let.

Úspěchy plzeňské Mladinky

Dětský folklorní soubor Mladinka za dobu své existence vydal už 3 CD nosiče – Na Jarmarku (2001), Čí sou to muzikanti (2008) a Mladinka (2016). Soubor dnes tvoří celkově zhruba 70 dětí. „Cílem souboru je seznámit děti s kořeny naší kultury a přiblížit lidové umění v částečně stylizované podobě současnému divákovi“, říká jedna z vedoucích Jitka Šeflová. Kromě ní se na současném vedení podílí také její manžel Martin Šefl, Linda Hnátová, Jaroslava Kaplanová, Marcela Voldřichová a Pavla Randová.

Plzeňskou Mladinku pravidelně potleskem oceňují i návštěvníci folklorních festivalů v Čechách i v zahraničí. Za dobu své existence už Mladinka navštívila Německo, Turecko, USA, Maďarsko, Slovensko nebo Makedonii. K úspěchům souboru patří i účast na národních kolech přehlídky dětských folklorních souborů v Kroměříži a Jihlavě v letech 1989, 1992 a 2013.

autor: Michaela Vondráčková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...