Petr Sichinger: Kamna a Kazatel. Dvě krátké povídky člena plzeňského Divadelního a filmového spolku Dipold

27. listopad 2022

Kamna jsou vzpomínkou na dávné smutné setkání uprostřed tuhé zimy. Příběh s názvem Kazatel odkazuje k jedné známé plzeňské figurce, kterou řada z nás léta slýchávala z tajemného plzeňského okna.

Čte: Kryštof Bartoš
Napsal: Petr Sichinger
Dramaturgie: Martina Toušková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 26. 11. 2022

Oba texty vyšly v útlé knížce Slunečný a krásný den, kterou v loňském roce vydal Divadelní a filmový spolek DIPOLD, jehož je autor členem. Kromě několika dalších krátkých povídek v ní najdeme básně vážné i hravé a také autorovy vlastní originální ilustrace.

Petr Sichinger (1969) pochází z jihočeského Vimperka, kde v 19. a 20. století sídlila slavná tiskárna Johannese Steinbrenera. V duchu tiskařské tradice rodného města se vyučil ručním sazečem. Dnes pracuje v tiskárně, nějaký čas externě učil, například na plzeňské „Sutnarce“ pomohl vybudovat klasickou knihtiskovou dílnu s ruční sazbou. Nejvíc ze všeho ho ale baví psát a malovat. Básničky píše od mládí, povídky a hry zkouší psát posledních deset let.

Petr Sichinger

Už řadu let působí Petr Sichinger v Divadelním a filmovém spolku Dipold, jehož název odkazuje k plzeňské restauraci U Dipoldů, kde mají divadelníci svoji domovskou zkušební scénu i oltář. Petr Sichinger má spolu s Miroslavem Čapkem a s přispěním ostatních členů souboru na kontě už několik her: Osoby a obsazení (2014), Saláti (2015), Všechny ty věci (2016), Noc v hotelu Bobík (2017), Osada (2018), Porucha přizpůsobení (2019), Almužna (2022) nebo nejnovější Hrc Prc (2022).

Dnes žije v Plzni.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?