Pátek: Výchova dětí dnes a v minulosti
Také si někdy položíte otázku: „Jak mohly naše babičky a maminky vychovat své děti bez vymožeností, které máme dnes k dispozici?“ Mám na mysli např. jednorázové plenky, příkrmy ve skleničkách, automatickou pračku atd. Jak to zvládaly ženy, které měly třeba více dětí a k tomu ještě hospodářství? Jak jsou na tom dnešní maminky se všemi výdobytky moderní doby, co myslíte? Mají to snazší? Pokud ano, v čem vidíte největší pomoc, případně v čem vidíte nedostatky, co by se mělo vylepšit?
Výchova je cílevědomá, plánovitá a všestranná činnost směřující k přípravě člověka pro jeho společenské úkoly a osobní život. Výchova je celoživotní působení na procesy lidského učení a socializaci s cílem přeměny člověka po všech stránkách, tedy tělesné i duševní.
Výchova je zprostředkování znalostí (vzdělání), dovedností a postojů (kompetencí), které jsou přítomny v dané společnosti a které se pokládaly a pokládají za důležité, předat dalším generacím.
„Konečným cílem výchovy je vštípit dětem mýtus, jenž stmeluje identitu určité kultury nebo civilizace.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.