Kdybyste měli v mládí neomezené možnosti, jaké zaměření byste studovali? Je v dnešní době důležité vystudovat vysokou školu? Co vám při nástupu do zaměstnání chybělo, na co se ve školách zapomíná?
V jaké oblasti byste se bez odborného vzdělání neobešli a které pozice si šikovný člověk osvojí i bez studií? Museli jste kvůli své práci usednout do lavic i ve zralém věku? V čem vám dodatečné studium pomohlo?
Jedním z aktuálních problémů, který rozevírá nůžky mezi vzděláním a praxí, je digitalizace a automatizace na dělnických pozicích. Po zaměstnancích jsou vyžadovány pokročilé počítačové dovednosti, které ale v Česku právě na dělnických pozicích ovládá jen čtvrtina. Většina z nich jsou totiž lidé starší generace, kteří si s technologiemi příliš nerozumí.
Právě tento problém se podle deníku E15 dotkne do roku 2030 milionu zaměstnanců v České republice. A tak například lidem, kteří vystudovali zámečníky před dvaceti lety, už nebudou stačit znalosti nabyté ve škole, ale budou muset zvládnout další formu vzdělání nebo změnit pracovní pozici.
Mirek|Krásnou noc všem. Je mi 30 let a letos jsem zmaturoval... Studování hroozně nerad, ale bez něj to bohužel nejde... Dobrou noc, Mirek
Inka|Krásné ráno přeji Vám, paní Romanko i všem posluchačům Noční linky!
Vaše dnešní téma mě opravdu zaujalo, protože se na ně mohu dívat jak z pohledu žáků (včetně mě), tak i z pohledu bývalé kantorky. Plně souhlasím s předchozími posluchači, že vzdělávací systém v našem státě je velmi často vzdálen od reality a myslím, že Komenský by se velmi divil, kam až naše školství došlo. Děti se musí učit řadě naprosto zbytečných informací (včetně přesných letopočtů - což bylo kdysi strašákem i pro mě), které pro praktický život vůbec nejsou důležité. Také výuka cizích jazyků se učí tak, že děti sice rozumí psanému textu, ale většina jich není schopna se s cizincem vůbec domluvit. Příliš důrazu se klade na gramatiku, která ale pro dorozumění není tak důležitá jako schopnost porozumět mluvenému slovu. Cizinec se jich například zeptá na cestu a než si studenti poskládají gramaticky správnou odpověď, tak už je cizinec pryč, protože se jejich odpovědi ihned nedočkal. A tak bych mohla pokračovat dále a dále. Snad se dočkám toho, že škola bude své žáky podporovat a nehledat na nich jen chyby a za ně dávat špatné známky..... Krásný závěr roku všem přeje Inka
Arnošt|Vzdělání - v širokém smyslu slova - by mělo být samozřejmostí.
Většina profesí se vyvíjí a kdo nechce zaostat, musí se vzdělávat.
To nemusí být jenom záležitostí školní výuky.
O tom, že vzdělávat se může člověk i v praxi, jsem se přesvědčil osobně.
Po 4 letech práce v ekonomickém úseku jsem byl pověřen vybudováním
základů výpočetního centra velkého podniku. V tu dobu nebylo mnoho
studijních materiálů k počítačům, takže jsem se musel učit tím, že jsem
krok za krokem v praxi získával nové a nové znalosti. A mohu vám říci, že
je snadno poznat, kdo opravdu umí, podle toho, jak se dokáže orientovat
v novinkách svého oboru. Praktické poznatky jsem si zobecňoval a později
jsem je využil pro výuku informačních systémů na VŠ. Praxe je výbornou
školkou poznání, pokud o své práci člověk dokáže přemýšlet. Dobrou noc. Arnošt.