Opravené Císařské lázně se staly magnetem pro turisty. Prohlídky už přilákaly desítky tisíc lidí

20. listopad 2023 08:35

Karlovarské Císařské lázně se staly nejnavštěvovanější památkou v krajském městě. Novorenesanční budova, dokončená v roce 1895, byla ve své době nejmodernější lázeňskou stavbou na světě. Od jejího otevření na konci června tam zamířily už desítky tisíc lidí.

„Císařské lázně už vidělo čtyřicet tisíc lidí. A to jak těch, kteří tam přišli na koncert nebo některou z akcí, tak především návštěvníků prohlídek,“ informoval vedoucí návštěvnického centra Miloš Bělohlávek.

Zájemci si mohou vybrat ze dvou klasických prohlídek. Jedna je provede Skrz naskrz Císařskými lázněmi, druhá představuje Císařskou koupelnu. Nepravidelně provádí lázněmi také herec Viktor Braunreiter, který k historickému výkladu přidává i vtipné postřehy a osobitým způsobem domýšlí různé historické souvislosti.

Zanderův sál i luxusní koupelna císaře

Při klasických i odlehčených prohlídkách si lidé projdou národní kulturní památku od suterénu po krov. Zaujme například Zanderův sál, kde stávaly tělocvičné stroje, nebo luxusní koupelna pro císaře.

Obdiv budí také prostor obslužného dvora, a to hned ze dvou důvodů. Jednak tím, že tam dříve fungoval jedinečný systém, díky kterému byly dopravovány vany s rašelinou do jednotlivých koupelen. A jednak tím, že ve dvoře vznikl díky moderní konstrukci víceúčelový sál. 

Zájem o budovu navrženou vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem dokumentují i slova kurátora, edukátora a průvodce Jana Charváta. „Pokud nepřeje počasí a prší, přijde několik málo lidí nad sto, jiné dny jich tady máme i nad čtyři stovky,“ prozradil.

Prohlídky je dobré si vzhledem k velkému zájmu rezervovat na webových stránkách www.cisarskelazne.cz.

autor: Josef Šorfa
Spustit audio