Odchod mladých lidí z kraje není tak dramatický, říká v exkluzivním rozhovoru Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman v Karlovarském kraji
Český prezident Miloš Zeman v Karlovarském kraji

V závěru svého třídenního pobytu v Karlovarském kraji poskytl prezident České republiky rozhovor Českému rozhlasu. Vyjádřil se nejen k úbytku obyvatel.

Pane prezidente, Vy jste v Karlovarském kraji už popáté. Můžete srovnat Vaší první návštěvu a tuto pátou?
S potěšením konstatuji, že je zde jednoznačný trend poklesu nezaměstnanosti. Celkově je Karlovarský kraj na průměru 3 % celé republiky. Další trend je růst průměrné mzdy. Vím samozřejmě, že je to stále ještě nejnižší životní úroveň (měřeno průměrnou mzdou) v celé republice, ale přeci jenom se ta situace poněkud zlepšuje.

Přesto lidé z Karlovarského kraje odchází, jsou to hlavně mladí lidé. Dá se v tomto případě něco udělat?
Ten celkový úbytek je 17 tisíc obyvatel za deset let. To není tak dramatické číslo. Já osobně vím, že chcete-li udržet mladé lidi v tom daném kraji, nebo v obci, nabídněte jim pozemek a umožněte jim zvýhodněnou výstavbu rodinného domku.

Sokolovská uhelná společně s Karlovarským, Ústeckým krajem a s městy a obcemi chtějí změnit systém využití peněz za platby takzvaných emisních povolenek. Myslíte si, že teď je na tuto změnu ta správná doba?
Já proti tomu vůbec nic nemám, ale je zapotřebí, a mluvili jsme o tom se zde přítomnou paní hejtmankou, mít konkrétní seznam projektů, kde by se ten výtěžek z emisních povolenek užitečně vynaložil. A nejsem si jist, jestli ten seznam už kompletně existuje.

Byl jste se také poprvé podívat v Císařských lázních. Jak se Vám tam líbilo a jste uvítal to, že letos skutečně začnou práce na tomto významném historickém objektu?
Zanderův sál je prostě tak nádherný, že si zaslouží hluboko sklon. I když jsem viděl v životě mnohé, tak toto patří k několika málo nejsilnějším kulturním zážitkům. Chraňme si alespoň to, co nám naši předkové zanechali a nesnažme se to ničit.

Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu!

Spustit audio
autoři: Andrea Strohmaierová, Naďa Krásná|zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary

Související