Nový festival Cesty k pramenům
Letošní léto je opět bohaté na hudební a taneční festivaly se vztahem k české tradiční kultuře a folkloru. V Rokycanech však chystají jednu úplně novou přehlídku. Ve čtvrtek 5. září začne a v sobotu 7. září vyvrcholí 1. ročník festivalu s názvem Cesty k pramenům s podtitulem Rokycanské hudební dialogy s českou a evropskou tradicí.
Město Rokycany má dlouhodobě štěstí na vynikající hudební a taneční soubory. Především z jejich inspirativní energie vychází první ročník pozdně letního hudebního a tanečního festivalu. Třídenní přehlídka – a především její sobotní finále v příjemném prostředí prostranství U Spilky v centru Rokycan – je příležitostí k inspirativnímu setkání s interprety různých hudebních a tanečních žánrů.
Vystoupí folklorní soubory Rokytí a Sluníčko, pěvecký sbor Armonia ZUŠ Rokycany, Orchestr Tremolo ZUŠ Třemošná a Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje.
Mosty k hudební minulosti
Objevování pramenů a úzké propojení současné tvorby s hudební a taneční tradicí je přirozené u folklorních souborů či těles klasické hudby. Ovšem i v populární kultuře existují atraktivní a zřídka využívané mosty mezi minulostí a současností. A to je filozofie nové rokycanské hudební a taneční přehlídky.
Páteční koncert barokní hudby
Jedním z takových inspirativních mostů do hudební historie bude koncert kapely a sboru Consortium musicum se zaměřením na barokní a raně klasickou hudbu. Dirigent tělesa Vít Aschenbrenner program sestavil z děl vynikajících regionálních autorů, jejichž skladby objevil v chrámových archivech v Klatovech a v Plzni a se svým souborem je po staletích přivedl k novému životu. Koncert souboru Consortium musicum začne v rokycanském kostele P. M. Sněžné v pátek 6. září od 20 hodin. Zazní díla Františka Ignáce Tůmy, Jana Václava Flašky, Šimona Brixiho a dalších autorů.
Sobotní slavnost U Spilky
Hlavní program nového hudebního a tanečního festivalu Cesty k pramenům zahájí v sobotu 7. září ve 14 hodin na prostranství U Spilky v Rokycanech folklorní soubory Rokytí a Sluníčko. Jsou součástí více než stopadesátičlenného tělesa s názvem Rokytka, s tradicí, která sahá až do roku 1967.
V žánrovém kontrastu naváže v 16 hodin vystoupení špičkového Orchestru Tremolo, který založil roku 2004 dirigent Dalibor Bárta. Repertoár tělesa tvoří převážně muzikálové a filmové melodie či evergreeny swingové hudby.
Zase blíž k folkloru, klasice a české hudební tradici pak festivalové posluchače pozve pěvecký sbor Armonia ZUŠ v Rokycanech se sbormistryní Alenou Vimrovou. Jejich koncert začne v sobotu v 18 hodin.
Hlavní program uzavře od 19:30 hodin koncert Orchestru lidových nástrojů Plzeňského kraje. Vznikl v roce 2016 z účastníků prvního ročníku Letních kurzů interpretace lidové hudby českých regionů a svým repertoárem navazuje na produkci autorských osobností a profesionálních souborů spojených s plzeňským rozhlasovým studiem. Umělecké vedení orchestru tvoří Dalibor Bárta, Josef Kuneš a Zdeněk Vejvoda.
Přepisování folkloru
Doprovodný program festivalu zahrnuje veřejnou nahrávku podcastu Přepište dějiny, která proběhne již ve čtvrtek 5. září od 18 hodin v sále Na Sřelnici v Rokycanech. Protagonisty podcastu jsou historici Michal Stehlík a Martin Groman. Ve svých pořadech, které mají formu jiskrného dialogu, se zabývají tematikou politické manipulace historických událostí a životních příběhů. Tématem rokycanského setkání bude folklor v našich dějinách od 19. století do současnosti.
Podrobnosti k programu najdete na adrese www.folklorplzen.cz/akce. Pořadatelem je Město Rokycany a spolky Folklor Plzeň a KTS Rokytka. Vstup na všechny programy je volný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka