Noc vědců je pro věkovou skupinu „nula plus“

27. září 2022

V pátek 30. září bude Západočeská univerzita v Plzni hostit oblíbenou Noc vědců. Společně se stovkami univerzitních, vědeckých a výzkumných pracovišť po celé Evropě ukáže, že věda je nejen užitečná, ale i zábavná. V prostorách technických fakult v kampusu na Borských polích bude od 18 do 22 hodin připraveno na 18 expozic pro všechny, kteří chtějí poznávat svět všemi smysly.

Expozice zaplní přízemí Fakulty aplikovaných věd, Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní. Představí se ale i další fakulty ZČU, oddělení koncepce celoživotního a distančního vzdělávání, městské Centrum robotiky, Techmania Science Center nebo Doosan Škoda Power. Ve 21.30 Noc vědců vyvrcholí videoprojekcí na budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

Noc vědců 2021

Připraven je simulátor padákového kluzáku na Fakultě elektrotechnické. S brýlemi na virtuální realitu se malí proletí nad krajinou, budou ovládat směr padáku, zkusí si přistání a chování v nestandardních letových situacích.

V expozici Jak můžeme cítit magnetické pole návštěvníci zjistí, že ačkoliv je magnetické pole všude kolem nás, naše smysly ho nezaznamenají. Přesto jsme schopni ho vnímat. 

Na stanovišti Fakulty aplikovaných věd Akustika na vlastní uši si zájemci vyzkouší moderní možnosti záznamu a zpracování zvuku nebo poznají akustické úpravy prostorů, vedoucí k lepší srozumitelnosti. V expozici Kybernetický šestý smysl se seznámí s virtuálním dvojníkem Jana Amose Komenského, objednají si nápoje u virtuálního číšníka a také se mohou těšit na celebritátor, který zjistí, které známé osobnosti se nejvíce podobají.

V expozici Jak snadno se necháme oklamat ukáže Fakulta ekonomická formou soutěže, jak mohou marketéři jednoduchými triky ošálit naše smysly a mysl, a upozorní na některé zajímavosti našeho nákupního chování.

Možnost otestovat si své smysly nabídne také Fakulta zdravotnických studií. Fyzioterapeuté se zaměří na vše, co se týká chůze. Návštěvníky čeká škola zdravé chůze, ukázka modelů patologie chůze, měření na specializovaném přístroji a orientační snímek nohy. Radiologové představí svůj obor od RTG kazet a filmu až po současné moderní hybridní systémy. Zájemci si budou moci vyzkoušet ochranné pomůcky proti ozáření. Záchranáři představí modifikovaný ABCDE postup pro poskytování kardiopulmonální resuscitace. Všeobecné sestry nabídnou měření krevního tlaku a testování správné hygieny rukou pomocí UV lampy.

Techmania Science Center si pro návštěvníky připravilo experimenty se zvukovými pomůckami, například ukázky orientace člověka v prostoru podle zvuku v porovnání se zvířaty. Nebudou chybět ani pokusy s termokamerou a experimenty s vnímáním barev. Program bude doplněn i efektními pokusy s tekutým dusíkem nebo světelnými chemickými experimenty.

Doosan Škoda Power představí turbíny a ukáže, že aby se turbíny točily správně, využívají se mimo jiné kamery pro zobrazení teploty či hluku.

autor: Stanislav Jurík | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ZČU
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová