Nízkoprahové centrum na pražském Žižkově propojuje Romy s majoritou
Husitské centrum o.p.s. bylo založeno v roce 2001 iniciativou několika členů tehdejšího vedení pražské diecéze Církve československé husitské. Pokračuje Gerhard Hadi:
Táňa Jírová pracuje v nízkoprahovém centru již několik let. Jak sama říká, byl to určitý entuziasmus, založit právě takové centrum:
„Před třinácti lety tady naši přátelé a část našich zaměstnanců zakládali nízkoprahový klub pro děti a mládež. Celé to vzniklo spontánně. Přes léto jsme si chodili hrát hlavně s romskými dětmi na ulici, a když přišla zima, tak jsme pronajali část místního kostela. Před pěti lety jsme dostali do správy celý kostel a od té doby tady zřizujeme komunitní centrum. Otevřeli jsme ještě několik vedlejších programů.“
Pro koho je komunitní centrum určeno? Kdo sem může přijít?
„Kromě toho, že v rámci sociálních služeb pracujeme v nízkoprahovém klubu s dětmi od šesti do dvaceti šesti let, máme ještě klub pro rodiny, který se jmenuje Husátko. Pomáháme hlavně maminkám v krizových situacích a jejich dětem s přípravou do školy a do školky.“
Tzn., že pokud jsou lidé v hmotné nouzi, tak se na vás mohou obrátit a vy jim pomůžete?
„Ano. Buď pomůžeme přímo my, anebo máme hodně navazujících organizací, právníky, poradce, i na oddlužení poradce. Tedy můžeme toho člověka přeposlat, nebo i doprovodit.“
Klientům chystáte i různé integrační programy nebo projekty?
„Tím je například společný tábor, kam společně jezdí české a romské maminky se svými dětmi. Romské maminky z komunity vaří jídlo, seznamujeme se tak s romskou kulturou skrze tradiční pokrmy. Máme vlastní dětský taneční soubor Gitanne.“
Centrum má rovněž k dispozici zahradu, kam může přijít široká veřejnost a společně uvařit komunitní oběd. Toho se vždy ujme nějaký dobrovolník.
„Děláme různé duchovní programy, třeba kombinujeme českou a romskou spiritualitu. Pořádáme česko-romské bohoslužby, kde část liturgie je v češtině a část v romštině, něco se zpívá česky, něco romsky.“
Kolik lidí pro vás pracuje? Máte nějaké dobrovolníky? Jsou to převážně Romové, nebo i lidé z majority?
„Naši dobrovolníci jsou převážně z majority, ale máme i dva romské dobrovolníky. Celkem nás tu pracuje pět.“
A jak se v centru líbí místním dětem?
„Chodím sem každý den.“
„Já tu strašně ráda kreslím.“
„Chodím sem od pondělka do pátku a nejvíc se mi líbí, že si tu můžu zahrát pink ponk.“
„Nejraději tady hraju fotbal.“
„Chodím sem asi čtyřikrát do týdne.“
„Nejraději si tady hraju s tetama a jinak maluju.“
A pokračuje Táňa Jírová: „Všichni jsme tady na Žižkově bydleli a viděli jsme děti, jak sedí na ulici a nemají co dělat. Chtěli jsme jim zaplnit volný čas. Přijmout je a ukázat jim, že ne všichni Češi Romy opovrhují, že je neodsuzujeme jenom proto, že jsou Romové, ale že spolu můžeme mít přátelské vztahy. Pracuji tu dvanáct let a za tu dobu mi pod rukama odrostly děti, z nichž některé už mají vlastní děti. Stali jsme se tady součástí komunity, za což jsme rádi a je nám tady dobře.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.