Nikdy nezimujte rostliny ve skleníku, radí zahradník Chlouba. Zimní slunce je jejich největším nepřítelem
Hortenzie pěstované v nádobách si u Čechů získávají stále větší oblibu. Při jejich výsadbě je potřeba myslet na to, která se do květináče hodí a která nikoli.
Bude nutné zřeknout se velkých odrůd, které sice přežijí, ale dařit se jim nebude. Ideální jsou odrůdy menší a zakrslé. V jejich názvu najdete přívlastek little, např. little fraise, little lime.
V zimě je potřeba minimalizovat riziko poškození rostliny. „Hortenzie velkolistá v nádobě se musí přestěhovat do garáže, kůlny nebo zahradního domku. Tma nevadí,“ upozorňuje zahradník Pavel Chlouba.
Pokud takovou možnost nemáte, upusťte od pěstování hortenzie velkolisté a zvolte raději latnatou. Tu pak stačí přestěhovat s květináčem na stinné místo zahrady a uložit do polohy ideálně na ležato.
„Když venku prší a sněží, vytvoří se při následném mrazu ledový škraloup, přes který se nedostává ke kořenům rostliny další voda, a ty pak mohou uhnívat,“ vysvětluje Pavel Chlouba.
Zimní slunce je největším nepřítelem zimovaných rostlin. Ta se se sluníčkem probere, ale v noci může zmrznout. I proto nikdy nezimujete rostliny ve skleníku. Zaléváním se není potřeba vůbec trápit. Hortenzie jsou opadavé rostliny, nemají listy, a tím ani vypařování vody. V polovině března začněte s pomalým odzimováním.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.