Nezaměstnanost v Karlovarském kraji v srpnu klesla na 4,7 procenta

6. září 2021 14:15
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úřad práce (ilustrační foto)

V Karlovarském kraji podíl nezaměstnaných v srpnu klesnul na 4,7 procenta, proti červenci je to o 0,3 procentního bodu méně. Nezaměstnanost klesá od května, kdy byla na šesti procentech.

V srpnu, stejně jako v červenci, byla nezaměstnanost v kraji třetí nejvyšší ze všech krajů České republiky, vyplývá ze zveřejněných údajů Úřadu práce ČR. „Oproti minulému roku došlo, díky podpoře ze strany státu a programům k obnově ekonomických aktivit v oblastech, které pandemie postihla nejvíce. Tedy v gastronomii, hotelnictví, ve službách nebo v dopravě. Očekávaný nárůst počtu nezaměstnaných se tak po uvolnění ekonomiky nekonal, naopak zaměstnavatelé začali nabírat nové zaměstnance,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle něj lze v září očekávat oživení pracovního trhu, ale současně jde o měsíc, kdy do evidence úřadu práce přichází hlavní vlna absolventů a postupně končí sezonní práce. V následujících měsících tak může nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzrůst, uvedl.

Z celkového počtu 9379 nezaměstnaných bylo v Karlovarském kraji 8793 takzvaně dosažitelných, kteří mohou ihned nastoupit do práce. Proti červenci klesnul počet lidí v evidenci úřadu práce v kraji o 576.

Vyšší podíl nezaměstnaných má z krajů jen Moravskoslezský kraj, 5,4 procenta, a Ústecký, 5,3 procenta. Naopak nejnižší podíl lidí bez práce má kraj Pardubický, a to 2,3 procenta. Nezaměstnanost v celém Česku klesla za proti červenci o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta.

V Karlovarském kraji roste i nabídka volných pracovních míst

Z okresů Karlovarského kraje je na tom dlouhodobě nejlépe Chebsko. V srpnu tam klesla nezaměstnanost na 3,7 procenta proti červencovým 3,8 procenta. Na práci čeká na Chebsku 2270 lidí. Na Karlovarsku klesla v srpnu nezaměstnanost o 0,3 procentního bodu na pět procent.

V evidenci úřadu práce bylo na konci srpna 3838 uchazečů. I na Sokolovsku, které má z kraje trvale vyšší podíl nezaměstnaných, v srpnu nezaměstnanost klesla o 0,4 procentního bodu na 5,4 procenta. Uchazečů o zaměstnání je na Sokolovsku 3271.

Zatímco v červenci zaměstnavatelé nabízeli 5733 volných pozic, v srpnu to bylo už 6021. Nabídka je ale nerovnoměrná, na Chebsku je 2923 volných míst, na Karlovarsku 2318 míst, ale na Sokolovsku jen 780 volných míst. Na jedno volné místo tak na Sokolovsku vychází 4,2 uchazeče, což je čtvrtý nevyšší podíl ze všech okresů, hned po Karviné, Mostě a Ústí nad Labem. Na Karlovarsku je to 1,7 uchazeče na jedno místo a na Chebsku jen 0,8 uchazeče.

autoři: Dominik Hron , nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio