Nemocnice v Ostrově zakoupila nový skiagraf. Nahradil už zastaralý rentgenový přístroj

26. říjen 2021 11:25
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blanka Pätnická, vrchní radiologický asistent u nového skiagrafu

Nové skiagrafické pracoviště má nemocnice v Ostrově. Pořídila přístroj, který nahradil nevyhovující rentgenové zařízení. Vyšetření novou technologií znamená pro pacienty řadu výhod.

Ostrovská nemocnice má nový skiagraf. Nahradil už nevyhovující rentgenový přístroj. Nové zařízení má hned několik výhod. Načtení snímku trvá zdravotníkům jen tři sekundy, lékař na něm navíc vidí víc detailů. 

„Je to opravdu špičkové. Přímá digitalizace už to umí tak, že okolní měkké tkáně jdou vidět. Takže kdyby se hledalo cizí těleso, nebo nějaká bulka, i to se dá na tomto odečíst. Výhoda je i to, že dříve jsme měli stoly do 120 kilogramů, teď je to do 300 kilogramů,“ potvrdila z oddělení radiologie vrchní asistentka Blanka Pätnická.

Výhodou zařízení je také nižší radiační zátěž, je to až 600 krát méně dávek záření než u starších přístrojů. „Dávky jsou minimální. Na takový rentgen můžete jít i opakovaně,“ potvrdila Pätnická.

Za přístroj nemocnice zaplatila 4,5 milionů korun. Ročně na něm vyšetří až 20 tisíc pacientů.

Spustit audio