Nemám ani vindru
Pro frazémy je charakteristickým rysem zachovávání starých slov, tzv. archaismů. Stávají se tak doklady historie nebo dobových tradic. Jedním z druhů slov zachovaných v archaismech jsou právě názvy mincí.
V roce 1857 byla zavedena v rakouském císařství nová, tzv. rakouská, decimální měna. Základní jednotkou byl zlatý/zlatník o stu krejcarech. Měděné rakouské krejcary ražené v rámci této měny byly v českých zemích nazývané nový krejcar, lidově novák, novej. A drobné mince nepatrné hodnoty se nazývaly často vindry – podle německého pojmenování Wiener = vídeňský fenik). I vindra je názvem existující, historické mince. A od vindry můžeme odvodit i dnes již příliš neužívaný název penez findy nebo fiňáry.
Nemám ani floka
Také u floku jde pravděpodobně o lidový název peněz – floky představují něco malého, co se rychle rozhází. Můžeme zde vidět i souvislost s drobnými mincemi nazývanými flútky, které razili v 15. století husité.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://vary.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.