Naučná stezka Jáchymovské peklo je opět otevřena. O její obnovu se postaral spolek nadšenců

29. červen 2015

Dobrovolnici ze sdružení Političtí vězni.cz dokončil obnovu naučné stezky Jáchymovské peklo v Krušných horách. Navázali tak na své předchůdce z hornického spolku Barbora. Ten před dvaceti lety stezku v okolí Jáchymova vybudoval, aby upozornil na historii někdejších pracovních táborů v Krušných horách ve druhé polovině 20. století.

Rekonstrukci stezky zajistil spolek dobrovolníků za pomoci pamětníků, historiků a pracovníků Krajského muzea. Obnova naučné stezky spočívala zejména v instalaci nových informačních panelů a vyčištění ploch bývalých táborů.

Informační panely jsou zpracovány v modernější grafice. Rozšířena je textová část. Panely jsou nově vybaveny QR kódy, které přečtou chytré mobilní telefony.

Stezka začíná tak jako v minulosti v centru Jáchymova, u kostela svatého Jáchyma. Dlouhá je kolem devíti kilometrů. Na trase dnes najdete zastávky v místech bývalých lágrů, vybudovaných komunistickým režimem. Krajské muzeum v blízkosti stezky obnovuje zázemí štoly číslo 1.

V blízkosti vstupu vyrůstají repliky strážních věží a táborového baráku. Ještě letos odborníci zrekonstruují část takzvaných Mathausenských schodů. V minulosti po nich chodili do otrocké práce političtí vězni.

Naučná stezka ale upozorňuje také na historii dolování stříbra v Krušných horách. Nechybí ani informace o krušnohorské přírodě. Slavnostního otevření obnovené naučné stezky se v Jáchymově zúčastnila asi stovka lidí z celé České republiky.Naučná stezka Jáchymovské peklo začíná před kostelem sv. Jáchyma
autor: zdt
Spustit audio