Nad historickým areálem hradu a zámku v Bečově bude opět vlát vlajka

27. březen 2021 14:35

Hromady stavebního materiálu a mezi nimi skupina dělníků doprovázejících dlouhý předmět zabalený do ochranné fólie. I tohle zažil státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou v uplynulých dnech.

Do areálu hradu a zámku v Bečově nad Teplou dorazil výjimečný náklad. Těžký je půl tuny a jeho délka dosahuje osmi metrů. O jeho umístění na strážní věž se postarala sehraná skupina dělníků. Mimořádnou událost plánovala správa objektu několik dní. Transport rozměrného břemena historickým areálem byl totiž mimořádně obtížný.

„Jedná se o osm metrů vysoký lodní stěžeň, který bude sloužit jako vlajkový stožár,“ uvedl kastelán státního hradu a zámku v Bečově Tomáš Wizovský. Umístěn bude v nejvyšší části historického areálu. Jedná se o velmi symbolickou událost.

Stožár pro slavnostní prapor kdysi na hradě byl. Ukazují to historické veduty z 18. století. „Obnovení tradice vlajkového stožáru na hradní věž má pro nás velký význam. Navazujeme tak na historickou podobu celého areálu,“ doplnil Wizovský.

Unikátní stožár je vyrobený podle lodních stožárů, aby lépe vzdoroval případným silným větrům a bouřím. Na vrcholek historické hlásky, strážní věže se stožár po velké dřině skupiny dělníků dostal po dvou hodinách.

Finále celé operace bude v rukou kováře Františka Kozohorského, který štíhlý stožár bude muset vztyčit a posléze ukotvit do připravené betonové desky. „Musíme vyvrtat díry, dát tam chemickou kotvu, závitové tyče, počkat až to vyzraje a dotáhnout to. Mělo by to vydržet skoro všechno kromě zemětřesení,“ řekl kovář.

Na dokončeném stožáru zavlaje ještě v letošním roce česká státní vlajka. Pravděpodobně to bude ve chvíli, kdy se veřejnosti poprvé otevře nová expozice Relikviáře svatého Maura. Kvůli vládním opatřením jsou ale v současné době všechny návštěvnické okruhy historické památky do odvolání mimo provoz.

autoři: Zdeněk Trnka , nkr | zdroj: Český rozhlas Karlovy Vary
Spustit audio