Na západ Čech dorazil Protidrogový vlak. Jeho cesta povede i do Německa
Projekt protidrogové prevence v podobě vlaku Revolution Train dorazil do Aše. Děti v něm mohou na vlastní kůži a přitom bezpečně zažít rizika spojená s užíváním drog.
Vlak na jaře navštíví také například Cheb, Karlovy Vary, Chomutov či Ústí nad Labem, na podzim poprvé vyjede do Německa.
„Vlak je dlouhý 150 metrů. Zkopírovali jsme tam místa, která lidé běžně nenavštíví, jako je squat, havárie nebo vězení. Zážitkovou metodou dětem ukazujeme, jak ta situace může dopadnout, pokud se jim vymkne z rukou. To znamená, že děti inspirujeme a snažíme se jim nabídnout nějakou alternativu," říká autor Pavel Tuma.
Co je projekt Revolution Train (Protidrogový vlak)?
V Česku vznikl unikátní inovativní projekt protidrogové prevence. Má podobu vlaku, v jehož útrobách se děti (i dospělí) mohou všemi smysly zblízka ale zároveň bezpečně dozvědět vše o nebezpečí drog. Od loňského jara se projektu účastnilo přibližně 9 000 návštěvníků.
„U českých dětí se projekt setkal s velkým úspěchem, zájem o něj proto projevili i školy a odborníci v Sasku a Bavorsku. Zatím k nám přijelo zhruba 250 dětí z pohraničí, na podzim vlak poprvé vyrazí přímo do Německa," uvedl Tuma.
V Aši neobvyklý protidrogový projekt vítají, přestože v posledním roce trestná činnost spojená s drogovou problematikou klesá. Vlak se dnes přesouvá do Chebu.
Projekt je primárně určený pro školy, zapojit se do něj ale mohou i zájemci z řad veřejnosti. Místo na prohlídce si mohou rezervovat na webových stránkách www.revolutiontrain.cz „Vstupné je 150 korun, naše nadace tuto částku používá na chod vlaku, režii a dopravu," uzavírá Tuma.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie chce poslat k soudu další případ kutnohorské sekty. Za lesní rituály navrhuje obžalovat šest lidí
-
Analytik Kraus: Trumpův tlak na jadernou dohodu může být součástí větší hry. Írán tahá za kratší konec
-
Šikana, incelové a násilí. Série Adolescent je hit, který odkrývá duši kluka obviněného z vraždy
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková