Na Střední lesnické škole ve Žluticích vzniká komplex skleníků. Využije nejmodernější technologie z Nizozemí

20. červenec 2021 08:35

Jak už na školách bývá zvykem, v létě se pracuje na jejich nejrůznějších opravách a rekonstrukcích. Jednu novinku si pro své žáky připravila i Střední lesnická škola ve Žluticích, kde se právě teď staví.

Ve většině škol žáky nahradili stavbaři, kteří se pustili do oprav a rekonstrukcí budov. Jednou z nich je i Střední lesnická škola ve Žluticích na Karlovarsku, kde teď vzniká zcela nové zázemí pro budoucí zahradníky. Ti si už v září vyzkouší nejmodernější technologie z Nizozemí.

„Bude to komplex uceleného skleníku. Jsou to repasované skleníky z Holandska, ty nejmodernější typy, které se využívají. Skleník bude mít několik komor, každá má jinak nastavitelnou teplotu, přizpůsobíme se tak všem druhům rostlin,“ popsala ředitelka Radka Stolariková.

Nové zázemí bude sloužit hlavně novým oborům – zahradník a zahradnické práce, které se v září do Žlutic přesunou z odborného učiliště v Toužimi. „V rámci parkových úprav, lázeňských parků a podobně je tato profese potřebná v Karlovarském kraji, takže jsme výuku přesunuli sem,“ dodala Stolariková.

Investice za dva a půl milionu korun zaplatí Karlovarský kraj jako zřizovatel školy. „Převzetí skleníku je v půlce října, ale už teď víme, že se některé práce urychlí, takže se budeme snažit, co nejdříve ho naplnit rostlinami, aby tam žáci mohli co nejdříve pracovat,“ uzavřela ředitelka.

autoři: Dominik Hron , nkr
Spustit audio